Rostou! Spásné to slovo, které lahodí uchu každého houbaře. Letos si však na toto vyřčení museli milovníci hub chvíli počkat. Podle slov mykologa Vladimíra Pravdy ze Žíšova je letošní houbařská sezóna nejhorší za posledních dvacet let.

„Bohužel, musím konstatovat, že letošní rok je pro houbaře snad tím nejhorším. Že houby začaly růst až takhle pozdě, je způsobeno především nedostatkem vláhy a také častými změnami počasí. Jednou je teplo, jednou zima. To houbám nedělá vůbec dobře. Aby rostly, potřebují teplotní stabilitu,“ vysvětluje Pravda. S jeho názorem se ztotožňuje i jeho kolega mykolog Vladimír Ebert ze Sezimova Ústí.

„Je to skutečně tak. Například i holubinky, kterých je touhle dobou vždy spousty, jsou letos dost mizerné a v žádném případě jich není tolik jako třeba loni. Mimochodem, holoubinky jsou také jedny z nejčervivějších hub,“ vysvětluje mykolog Ebert.

Přestože podle odborníků není letošní houbařská sezóna zrovna tou nejlepší, není důvod vycházku do lesa vyřadit z plánů. Právě v těchto dnech totiž začínají růst houby všeho druhu. Hřiby dubové, smrkové, lišky, holubinky a spousta jiných mnohým známých druhů.

„Nejvíce jich nyní bude tam, kde se stahuje největší vláha. Tedy například na okrajích lesů,“ objasňuje Pravda. „Říká se, že houby by měly začít růst deset dní po opravdu vydatném dešti,“ dodává.

Jak dlouho si letos budeme moci pochutnávat na čerstvé smaženici, nebo houbové omáčce? Podle Pravdy to bude do doby, dokud bude stabilní počasí a houby budou mít dostatek potřebné vláhy. Pak bychom si mohli pro sametové kloboučky chodit do lesa až do začátku listopadu.
Pokud se vám podaří opravdu unikátní úlovek, podělte se o radost s ostatními. Snímky nám zasílejte na reporter.taborsky@denik.cz.

Michala Nováčková