Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Táboru se příjmy opět propadají

Tábor - Město po dlouhých přípravách dá lidem ze Sídliště nad Lužnicí nová parkovací místa

16.12.2013
SDÍLEJ:

9. KVĚTNA. Úprava prostoru před vstupem na Křižíkovo náměstí má 5,5 milionu. Foto: Alena Šatrová

Nejen nové parkoviště pro lidi z největšího táborského sídliště, ale také další opravy a vylepšení na Pražském Sídlišti, zušlechtění prostoru u vstupu na Křižíkovo náměstí nebo dokončení akce Jordán.

JORDÁN. V rozpočtu má 207 milionů, ale jen 18 je městských, zbylé jsou z dotace. PARKOVÁNÍ. Nová místa pod Havanskou ulicí žádají 4 miliony.

To jsou hlavní obrysy výdajů Tábora v příštím roce. Kam a kolik peněz půjde, 
o tom budou dnes zastupitelé rozhodovat. Ještě mají šanci vtěsnat do rozpočtu příštího roku svoje priority.

„My jsme v zastupitelstvu jen dva, tak toho moc neprosadíme, ale budu navrhovat, abychom z pronájmu lesů získali víc peněz. Za rok město dostává 450 tisíc, to je velmi málo," říká Miloš Tuháček ze sdružení Jinak!

Tvůrci rozpočtu, který je přebytkový, se i letos drželi pravidla konzervativního přístupu. „Co se týká příjmů, je konzervativní a na výdajové stránce se stále snažíme hledat úspory a držet provozní přebytek na sedmdesáti milionech," říká vedoucí financí Dana Daňková.

Návrh počítá s přebytkem přes tři miliony, které půjdou na splácení úvěrů. Miliardě, se kterou v příjmech kalkuloval rok 2010, se rok 2014 vzdálil již o 170 milionů. Ve srovnání s plánovanými příjmy na rok 2013 přichází ten nastupující o šedesát milionů. A úspornější bude i ve výdajích. Oproti letošku téměř o 160 milionů. Přesto se budou opravovat paneláky, bude na cyklostezku i na úpravu prostoru bývalých záchodků.

Co řekli o návrhu rozpočtu

Jiří Fišer, starosta za T2020
K sestavení rozpočtu přistupovali spolutvůrci zodpovědně. Nemáme žádné zásadní investiční cíle, spíš šlo o směřování rozpočtu k tomu, aby byl přebytkový, nezvyšovaly se dluhy a zůstal zachovalý zdravý poměr dluhového zatížení vůči příjmům z daní. Vycházeli jsme z toho, že je třeba udržet poplatky z odpadů a jízdné v MHD na stejné úrovni a také nezvyšovat nájmy.

Miloš Tuháček, zastupitel za Jinak!
My jsme spokojení v tom smyslu, že se nezvyšují platy úředníkům a v souhrnu se na ně počítá spíš s nižší částkou, a že nenarůstá dluh města. To jsou naše trvalé priority. Budu ale navrhovat zvýšení nájmu – nově pacht – z městských lesů. Do majetku přibyly lesy od Vojenských lesů a statků ČR, takže již máme 2000 hektarů. Přitom se ale nepočítá s vyšším nájemným. To budeme požadovat, protože asi 450 tisíc korun za rok je podprůměrný příjem. Také se nám ale nelíbí pravidla pro rozhodování o rozpočtových změnách. Rada si je příliš stahuje jen pod sebe a desítky milionů ročně pak jdou mimo vliv zastupitelů. Jinak jsme ale méně kritičtí, protože je vidět, že město pochopilo nutnost šetření.

Olga Bastlová, místostarostka, ČSSD
Pro nás byly při sestavování rozpočtu hlavními body byty, stavba sociálního objektu u nemocnice a dále investice do škol. V tomto jsme měli shodu, tak nebylo těžké tyto do rozpočtu prosadit. K prioritám patří i snižování úvěrového zatížení města, což se také daří. Když jsme na radnici přišli, bylo 217 milionů, teď budeme končit asi na 179 milionech, a přitom jsme nikde nic neomezovali.

S čím se v roce 2014 počítá

Příjmy 890,64 mil.
z toho dotace 275,9 mil.
Výdaje 887,43
z toho běžné výdaje 583, 36 mil. kapitálové 304, 07 mil.
Přebytek 3,21 mil.
Slovníček:
příjmy daňové: inkaso daní z příjmů, daně z přidané hodnoty a nemovitostí, příjmy z místních a správních poplatků a z loterií
příjmy nedaňové: příjmy z vlastní činnosti a nakládání s majetkem mimo prodejů majetku
příjmy kapitálové: příjmy z prodeje majetku a dary na investice
dotace: investičního i neinvestičního charakteru  

Anketa: Co byste si v Táboře přáli?

Jiří ŠahajdaJiří Šahajda, 58 let
Chtěl bych, aby Tábor více podporoval sport. Například táborský fotbal si zaslouží nový stadion v Kvapilově ulici, který už pan Smrž dlouho prosazuje. Ale jako všechno, i tohle stojí peníze a podpora města pro výstavbu stadionu zatím není.Jitka ŠimkováJitka Šimková, 41 let
Dobrou investicí je obnova Jordánu. V okolí totiž není žádné podobné místo, kde by se děti mohly v létě vykoupat. Dále si myslím že by mělo město investovat do rekonstrukcí škol, školek a celkově do věcí a aktivit pro děti a mladé lidi.Vincent GulaVincent Gula, 86 let
Město by mělo investovat především chytře, aby se nestávali situace podobné té s parkovištěm za sladovnou. Další zbytečná práce podle mě nyní probíhá při obnově Jordánu. Jsem zastáncem toho, že by bývalo stačilo opravit výpust.Miluše BártováMiluše Bártová, 60 let
Celkově jsem s investicemi města spokojená. Velice se mi líbí rekonstrukce Křižíkova náměstí. Jediné, co by mělo získat větší podporu, je sport. Mladí dnes chodí jenom po hospodách, takhle by měli více možností, jak trávit volný čas.Autor: Alena Šatrová

16.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Policisté zadrželi dealera pervitinu

Předvolební Deníku probíhala 19. října v Aviatice. Stanjura, Klíma, Gallo, Šlechtová
AKTUALIZOVÁNO
14

Začíná superdebata Deníku: politici už přijeli do sídla redakce

Kam zajít ve čtvrtek do kina

Táborsko - Ve čtvrtek promítají pouze v Táboře, Soběslavi a ve Veselí nad Lužnicí.

Prachatický hospic je hlavně o radosti

Prachatice - Hospic sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích není jen o smutku, bolesti a slzách. Dokazuje to nová kniha, kterou hospic vydal, s názvem Vinnetou se chce bratřit a další tajemství prachatického hospice.

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jižní Čechy - Letošní rok byl oproti loňsku velice příznivý pro růst dýní.

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení