Jednou možná budou stát u zrodu velkých staveb, teď si zatím nabyté znalosti ověřují na kartonu a lepidlu. Pod rukama studentů táborské stavební školy Mikuláše Otta a Kristýny Novákové roste zámek Hluboká.

Sedmnáctiletí studenti se přihlásili do soutěže, již pořádá Svaz výrobců vlnitých lepenek spolu s obalovou společností EKO-KOM. Díky nim se jméno táborské průmyslovky dostalo do seznamu desátého ročníku, jehož tématem jsou národní kulturní památky České republiky.
Mikuláš s Kristýnou nejsou žádnými nováčky, v této soutěži sice své štěstí zkoušejí poprvé, ale spolu už tandem vytvořili. „Už jsme byli v podobné soutěži, jen s rozdílem, že jsme stavěli ze dřeva a most. Tam byla velká konkurence a my dlouho nevěděli, jak to pojmout. Myslím, že se nám nevedlo špatně, ale byly tam mnohem hezčí modely," přiznává po roce Mikuláš.

Složitější cestou

Možná jim tohle poznání dodalo nového odhodlání, že i oni svedou náročnější stavbu. „Proto jsme si nakonec nezvolili táborskou vodárenskou věž, o níž jsme uvažovali, ale vybrali si náročnější zámek z Hluboké nad Vltavou. Abychom mohli i překvapit," říká i za nepřítomnou kolegyni Mikuláš.

Když z Hluboké začaly vznikat první věžičky, trochu zpytovali svědomí, zda zase síly nepřecenili, ale již při pohledu na rozpracované dílo je patrné, že se vydali správnou cestou, na níž na ty nejlepší čeká finanční odměna. Pro vítěznou školu ve výši 25 tisíc korun. Kdo si je odnese, se dozvědí až v červnu, zatím do 23. května mohou pracovat.
Jak za organizaci soutěže přiblížil Lukáš Kvapil, model musí přesně odpovídat zadání. „Stavby musí být zpracované výhradně z vlnité lepenky, ekologického obalového materiálu, a mohou být obohaceny barvami. Jiný materiál je dovolené použít pouze jako spojovací," upozorňuje.

Mikuláš s Kristýnou na svém modelu pracují už dva měsíce. Na Kristýně jsou složitější architektonické detaily, Mikuláš hlavně zedničí. Se zachycením podoby zámku jim hodně pomáhají internet a fotografie a také jejich kantorka Alena Bažantová. Před sebou ještě mají zhruba dvě třetiny práce. Fanfáry mohou zaznít až při závěrečném natírání zdí a střech. Co nejvěrněji skutečnosti.

Sedmnáctiletý Mikuláš si domy kreslí už od sedmé třídy, což se mu nyní hodí. Také od té doby se těší, až jednou bude stavět skutečné domy.
Do soutěže je přihlášeno celkem 29 škol z celé republiky. Vítězní autoři se mohou těšit na zážitkový den ve vybrané památce. Ostatní finalisté získají věcné ceny.