Jak přiblížil mluvčí strážníků Pavel Šimek, program byl zahájen ukázkou výcviku služebního psa. Německý ovčák Kass z Petrova se svým psovodem předvedli nejen cviky "předepsané" poslušnosti, ale došlo i na nějaké ty psí kusy, které malé diváky pobavily nejvíce. "Policejní pes poslouchal pána jak na zvukové povely, tak i na pouhé posunky - plížil se, aportoval klíče, náhubek, vodítko a dokonce i skleněnou láhev. Pro pobavení udělal slalom mezi psovodovýma nohama a ukázku završil svým oblíbeným výskokem na jeho ramena," popsal.

Zadržel pachatele

Tím však jeho "poslání" na táboře ještě zdaleka neskončilo. "Musel ještě děti přesvědčit, že je správným policejním psem a strážníkům dobrým pomocníkem při jejich dohledu nad veřejným pořádkem. To všechno demonstroval na zákrocích proti figurantovi, který představoval nebezpečného výtržníka, lumpa a vyvrhela v jedné osobě. Kass tak bránil psovoda před napadením pachatelem, který náhle vyskočil z úkrytu ve služebním vozidle a poté jej střežil při prohlídce, při níž razantně zamezil jeho nečekanému útoku," dodal Pavel Šimek.

Psovod dále svého parťáka využil při zadržení prchající osoby, která neuposlechla výzvy k zastavení a ještě ke všemu se snažila psa od zákroku odradit a zahnat. Tečku za svým vystoupením udělal Kass zákrokem, při kterém zadržel pachatele krádeže ujíždějícího na jízdním kole.

Druhou polovinu akce zahájil kynolog poučením o chování dětí k cizím psům na ulici. Objasnil jim nejčastější důvody, které vedou k útoku psa a vysvětlil, jakými způsoby napadení zvířetem předcházet a jak se při útoku chránit.

Lákaly kotce

V poslední části strážníci dali dětem možnost prohlédnout si policejní vůz speciálně vybavený pro odchyty zvířat a pomůcky, které nejčastěji při odchytech používají. "Největší zájem vzbudily odchytové kotce, do nichž se děti postupně samy zavíraly," zmínil Šimek.

Protože Městská policie Tábor slaví v tomto roce 30. výročí svého založení, dostaly děti i paní vedoucí od strážníků drobné upomínkové předměty. "S prázdnou neodešli ani strážníci. Paní učitelky jim společně s dětmi upekly výtečnou bábovku, o kterou se na služebně rozdělili se svými kolegy," uzavřel.