VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Táborští školáci zkusili roli kantorů

Tábor - Den učitelů oslavili v táborské Základní škole Husova výměnou rolí. Starší žáci vyučovali mladší kamarády.

30.3.2014
SDÍLEJ:

Sedmačky Anna Mílková (vlevo) a Natálie Janková učily druháky.Foto: Kateřina Krejčová

Postavit se před katedru jako zkušený kantor a vyučovat češtinu, angličtinu nebo i matiku. Takového úkolu se v pátek zhostili žáci z druhého stupně táborské Základní školy Husova. Své znalosti předávali mladším spolužákům od první do páté třídy.
Jak sdělila zástupkyně ředitele školy Jana Vašíčková, škola se tak snaží netradičním způsobem oslavit narození spisovatele,Den učitelů. filozofa a biskupa Jednoty bratrské Jana Amose Komenského, na které připadá Den učitelů.

Musí zaujmout

„Starší žáci si připraví několik vyučovacích hodin pro své mladší kamarády. Jednoduše převezmou role učitelů. Někteří si troufnou vyučovat prvouku i vlastivědu, mohou si vybrat, co chtějí. Seženou si pomůcky, materiál a vše si zorganizují. Ale hlavně je důležité, aby třídu uměli zaujmout," popisuje Jana Vašíčková s tím, že děti měly možnost si vyzkoušet kantořinu letos už potřetí.

Den učitelů: • Celosvětově se slaví Den učitelů 5. října, ale v České republice připadá právě na 28. března, kdy si připomínáme výročí narození J. A. Komenského (28.3.1592).
• Ministerstvo školství tento den uděluje plakety Jana Ámose Komenského pro nejlepší učitele.

„I v předchozích dvou letech jsme byli s jejich výkony maximálně spokojení. Jsou moc šikovní. Postupují od jednoduššího ke složitějšímu, perfektně ostatní motivují a používají interaktivní tabule. Je zajímavé, že třeba i školáci s horším průměrem mají k mladším spolužákům mnohdy daleko lepší přístup než jedničkáři," zhodnotila jejich úsilí zástupkyně ředitele.
Ze začátku sice plné obav a s rozklepanými koleny, ale nakonec ze zkoušky vyšly jako profesionálky. Řeč je o sedmačkách Anně Mílkové a Natálii Jankové, které se snažily svými znalostmi zaujmout druháky. A úspěšně.
„Chtěly jsme si hlavně zkusit, jaké to mají učitelé a jestli je to jednoduché povolání. Připravila jsem si různé pracovní listy na interaktivní tabuli a děti do nich doplňovaly. Když jsem sedla k počítači, měla jsem okno a nevěděla, co tam dát. Paní učitelka mi nakonec půjčila nějaké materiály, ze kterých jsem čerpala, abych vše připravila," popisuje přípravy Natálie Janková. K ní se přidává i Anna Mílková: „Já jsem se trochu styděla a měla hroznou trému. Ta ale během chvilky opadla, a pak už to šlo. Nechala jsme druháky skládat třeba slabiky do slov, takové domino, a připravila jsem jim i křížovku. Myslím, že je to bavilo."

Je to velká dřina

Obě sedmačky se shodují: „Učitelé to rozhodně nemají lehké. Je těžké děti překřikovat a navíc je ještě něco učit, když jich je plná třída a nemají ani zájem o to, co jim říkáte. Nechce se jim třeba ani sedět. Když pochopí, že ve škole musí dávat pozor, pak už to jde. Hrozně jsem si to obě užily."
Podle třídní učitelky druháků Jany Bičišťové, by ji mohly její „kolegyně na zkoušku" v budoucnu klidně zastoupit: „Holky mě zastaly v češtině a probíraly opravdu to, co bylo potřeba, tedy psaní dě, tě, ně. Jednou by z nich mohly být klidně učitelky," chválí.
Den učitelů ale není jediná možnost, kdy se mohou starší s mladšími žáky setkávat. Ve škole fungují partnerské třídy mezi prvním a druhým stupněm. Díky nim děti spolupracují i během roku.

Autor: Kateřina Krejčová

30.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vojenská policie přijela udělat radost do Domova Matky Vojtěchy v Prachaticích.
18

Ježíškova vnoučata plnila přání, oslovila i vojáky

Denisa a Kateřina Červenkovy jsou specialistkami na triatlon (na snímku z Táborského triatlonu zleva), přesto září i mezi kovanými plavkyněmi.

Sestry Červenkovy zářily na plaveckém šampionátu

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

Mladík znovu kradl. Teď ho čeká soud

Tábor - Krádež zboží za tři stovky se nevyplatila šestadvacetiletému mladíkovi ze Žďáru nad Sázavou.

Mladá Vožice a Chýnov prostaví přes 40 milionů

Táborsko - Ve městech finišují se splněním plánů letošního roku a zároveň plánují úkoly pro ten následující.

Ve sněžné pohotovosti je v Táboře 12 brigádníků

Tábor - Letos se technickým službám podařilo zajistit o něco více dobrovolníků, kteří je zastoupí v odklízení sněhu z chodníků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT