„Máme z toho velkou radost. Chlapci i děvčata se velmi snažili," sdělila krátce po vyhlášení výsledků Marcela Bikárová, která dětský soubor vede společně s Lenkou Kotlárovou.

V sále pod pódiem se v čardáších postupně představilo pět skupin. Kromě místních se zde ukázali i tanečníci z Českého Krumlova, Větřní, Vimperku a Volar.

„Trénovali jsme asi čtyři měsíce dvakrát v týdnu. Nejhorší bylo nacvičit, abychom vyrazili nastejno," dodala Veronika Bikárová z Tábora, která tančí již pět let. Marek Kováč doplnil, že se bál, aby v čísle něco nepokazil. Šestnáctičlenný soubor se však shodl na tom, že měli všichni trému, ale tanec nakonec zvládli dobře.

Čtyřčlenná komise hodnotila nejen kostýmy, které měly všechny účastníci nové, ale také choreografii a celkový dojem. Po dvoukolové soutěži bylo jasno. Na zlatý stupínek vystoupali českokrumlovští Gypsy terne čave, na druhý pak Amare romane čave.

První tři šťastlivci si ze soutěže odnesli poháry a každý ze členů také diplomy. Všechny společně je pak můžeme vidět ještě 24. července na festivalu romské kultury Kerekate.

Akci pořádal Cheiron T v rámci festivalu Týdny proti rasismu a xenofobii.