Divadlo Oskara Nedbala nabízí v současné době svým divákům jako každý rok možnost zakoupení předplatného na podzimní sezonu. O chystaných představeních jsme hovořili s divadelním ředitelem Karlem Daňhelem.


Kolik předplatitelských skupin nabízíte a jaká jsou jejich specifika?
Celkem realizujeme sedm předplatitelských skupin, ty jsou rozděleny na pět činoherních, jednu dětskou a jednu skupinu zaměřenou na uvádění koncertů vážné hudby. Do činoherních skupin zařazujeme téměř pravidelně také hudebně dramatická, operetní či baletní představení. Velmi specifická je skupina F, která nahradila takzvanou skupinu Fúze, v níž jsme uváděli původně činoherně hudební pořady. Přeměnou této skupiny na ryze činoherní v minulé sezoně se nám k našemu potěšení opět rapidně zvýšil počet předplatitelů a zájem v této sezoně rovněž signalizuje, že tato přeměna byla dobrým krokem.


Jaká představení můžete divákům doporučit?
Vybrat nějaké je velmi obtížné, protože všechny skupiny přímo oplývají skvělými kusy. Rozhodně ale nemohu pominout inscenaci Ledňáček s Alenou Vránovou, Františkem Němcem a Petrem Kostkou. Skupina A je nabita zajímavými dramaturgickými počiny. Doporučil bych hudební komedii Muži v offsidu, se kterou přijede soubor z Mladé Boleslavi. Já osobně si rozhodně nenechám ujít představení Madame Butterfly, v němž českobudějovický soubor převedl původně operní dílo do baletního provedení.

A na co se mohou těšit děti?
Opět přijede soubor z Českého Těšína s oblíbeným a výpravným muzikálem Ferda Mravenec a nebude chybět ani Hurvínek, který stále vyprodává i náš velký divadelní sál.


Mají diváci možnost využít nějakých slev?
Zachováváme například osvědčené slevy na předplatné pro držitele předplatitelských skupin na doprodej v jiných skupinách. Se slevami pak mohou jako vždy počítat i senioři nad sedmdesát let a studenti či učni.


Je v Táboře o předplatné zájem?
Ano. Tábor je v tomto směru zcela mimořádné město. Je žádaným kulturním centrem celého regionu, čímž je zcela naplněna funkce Jihočeského kraje, který je táborskému divadlu skvělým zřizovatelem. Očekáváme, že tuto sezonu budeme mít opět přes dva tisíce předplatitelů, kteří nám poskytnou jistotu, že můžeme vybírat ty nejlepší inscenace, a beze zbytku tak splníme své ekonomické závazky vyplývající ze smluv.


Na základě čeho svá představení vybíráte?
Součástí naší koncepce je využívání výsledků práce pražských i regionálních divadel. Hlavními kritérii je na prvním místě kvalita a naše technické a ekonomické možnosti.


Plánujete na příští sezonu nějaké speciality i mimo předplatné?
Ano. Například již v září uvedeme v malém sále taneční soubor ze Zimbabwe, který k nám zavítá už podruhé a při prvním uvedení měl u našich diváků opravdu mimořádný úspěch. Mimo předplatné počítáme v programu i s bohatou tvořivostí divadelních ochotníků, o jejichž představení je tradičně velký zájem. Součástí programu zůstávají i oblíbené Barevné čtvrtky, na kterých budeme dramaturgicky spolupracovat se soběslavskou pobočkou táborského muzea a Městem Tábor, odborem kultury a cestovního ruchu.

Pavlína Procházková