Každá polovina měří tři na tři metry, váží zhruba 400 kilo a do Tábora absolvovala 250 kilometrů. Důvod byl jediný: posbírat na svůj povrch otisky dlaní občanů Tábora, kteří pak budou kolem hotového díla chodit a hledat si ten svůj.

Brána času a cesta, jak se jmenuje plastika  pětačtyřicetiletého sochaře Alberta Králička z Nové Paky, si v lednu nasbírala otisky nohou do cesty, nyní Táborští přidali své ruce na bránu. Ačkoli počasí nepřálo, a to hlavně zpěvačce Janě Koubkové, která happening povýšila o další umělecký zážitek, za dopoledne mohl Králiček balit: pět stovek otisků bylo na svém místě, v keramické hlíně.

Další ruce silných mužů pak potřeboval na naložení polotovarů na nákladní auto, které s nimi zamířilo rovnou do slévárny v Horní Kalné.

„Jádra každého kusu jsou z tvrzeného polystyrénu, vystužená železnými rámy a na povrchu je keramická hlína. Teď ve slévárně sejmou formy, z nichž se zhotoví voskové odlitky a do nich se nalije bronz. Ten vosk odpaří a zůstanou hotové bronzové díly, které svaří dohromady. Poslední fází bude patinace,“ popsal Králiček následující proces.

Někteří lidé si na svou dlaň udělali ještě značku, aby si ji jednou bezpečně poznali. Králiček z toho sice nadšený nebyl, protože zřejmě zůstanou patrné, a tak trochu naruší květinový efekt, které dlaně s prsty vytvoří, ale bral to s pochopením.

Na parkoviště před bankou na náměstí Fr. Křižíka přicházely celé rodiny. Patrioti si nenechali ujít historický okamžik, kdy umělecké dílo, jež ozdobí zrekonstruované náměstí, navždy ponese jejich „podpis“. Do hlíny tak rodiče tlačili ručičky i svých nejmenších ratolestí. Často se do ní zapíjely i jejich slzy nelibosti. „Teď brečí, jednou mi ale třeba bude vděčný,“  doufá  maminka ročního kloučka Karolína Heřmanová. 

Ze středověku do novověku

Plastika Alberta Králička, která vyjde na 2,5 milionu, má symbolizovat přechod mezi Starým a Novým Městem, tedy mezi historií a současností. Ozdobí prostor náměstí Fr. Křižíka, jehož rekonstrukce začne v polovině dubna a skončí v srpnu. Prostor rušné křižovatky se zklidnit a být přívětivější k chodcům. Součástí je také proměna Školního náměstí a změna směru jízdy Palackého ulicí. Celá akce včetně výměny sítí pod povrchem, vyjde oproti plánovaným 40 milionům na osmadvacet. S touto cenou získala zakázku firma K - Bulding CB. Necelé čtyři miliony zaplatí Vodárenská společnost Táborsko, zhruba 10 milionů představuje investici kraje a zbytek jde za táborskou radnicí.

V době prací, které jsou ohlášeny od 12. dubna, bude plastit celkem sedm stavebních režimů, které si vyžádají různá dopravní omezení. Řidiči musejí počítat, že profil silnice bude zúžený, v určitých fázích bude fungovat kyvadlová doprava nebo se prostor zcela uzavře. Vždy ale projedou vozy integrovaného záchranného systému. Některé změny se dotknou i městského hromadné dopravy, proto radnice doporučuje sledovat webové stránky Tábora, kde vždy budou nejaktuálnější informace.