Nedávno pražská primátorka Adriana Krnáčová drhla nevhodné nápisy ze zdi pražské kavárny. Jeden jsme našli v podchodu v Sezimově Ústí. Toho si už dlouho nikdo nevšímá. 

Až na policii, jíž jsme nápis „white power – bílá síla" pod kolejemi oznámili. Jak potvrdil její táborský mluvčí Miroslav Doubek, odborníci na extremismus nyní zkoumají, zda neznámý malíř neporušil paragrafy. „Konkrétně podstatu trestného činu šíření rasismu. Ale spíš se kloníme k tomu, že jde o dílo někoho, kdo ani neví, co napsal. Naši specialisté s nápisem dál pracují a porovnávají ho s obdobnými nápisy," říká mluvčí Doubek.

Zvláštností dvou anglických slov z podchodu, jenž patří Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), totiž je pravopisná chyba: místo white, napsal autor wihite. „Pokud budeme uvažovat, že jde o white power, v překladu jako koncept bílé síly, znamená v neonacistickém a rasistickém prostředí ideu třetí cesty s nacionálně-revolučním a rasistickým charakterem," vysvětlují odborníci z policie. „Obecně ale nemusí značit nadřazenost bílé rasy, nýbrž pouze její specifičnost. Z velké části je však s konceptem spojen i koncept rasové nadřazenosti," připouští policisté ve svém výkladu, s tím, že ale kvůli pravopisné chybě pravděpodobně za autorstvím nestojí neonacistická ani rasistická skupina.  K symbolu C18 po fotkou pak rovněž za použití výkladu Miroslava Mareše uvedli: C18 (combat 18) - symbolika (včetně samotného názvu) slouží často jako jistý obecný symbol ultrapravicového terorismu. V tomto směru je propagován hudebními skupinami, různými neonacistickými skupinami a individui. V soudobém pojetí C 18 hlásá koncept odporu bez vůdce.

close Nový podchod ve Veselí nad Lužnicí. zoom_in Táborský deník prošel i další podchody a kromě jedné narážky na „nácky" už se autoři kreseb omezují na běžné graffiti. Nic estetického to ale není, až na podchod pod kolejemi v Plané, který se svými žáky v roce 2013 vymaloval táborský akademický malíř Teodor Buzu. Čistotu si udržuje také táborský tunel spojující nádraží a Blanické předměstí. I tento patří pod hlavičku SŽDC a vznikl v souvislosti s budováním IV. tranzitního koridoru.

Tábor má ve svém majetku loni opravený podchod E55 mezi Měšicemi a sv. Annou, a další, který dovede chodce ze Sídliště nad Lužnicí k Baumaxu. „Každoročně provádíme jejich kontroly včetně statiky, ale každý týden podchody skutečně neobjíždíme. Pokud se něco nevhodného objeví, mohou nás občané informovat pomocí služby Dej tip," vyzývá místostarostka Michaela Petrová.

Svoje podchody a nadchody si kontroluje i SŽDC, podle mluvčího Marka Iliaše ale vandalům nestačí. „Čisté zdi vydrží tak dva týdny, nevhodné nápisy ale samozřejmě odstraníme prioritně," slíbil a upřesnil, že o tento majetek se u nich stará správa tunelů a mostů, která má svého přednostu.