Táborsko/ Přestože bydlí na „Sojčáku“, nakupovat jezdí Veronika Čapková do Intersparu. Svůj hlas dalo tomuto supermarketu 14 ze 40 Deníkem oslovených. Podobně dopadla i naše anketa na webu.
„I když bych to měla do Kauf〜landu nebo Hypernovy blíž, jezdím ráda do Sparu. Je to tam přehledné, mají největší výběr sýrů a také vín. Jenom tam si nakupuji své oblíbené lambrusco,“ říká Veronika Čapková. V obchodě je spokojená i s nabídkou ovoce a zeleniny, ačkoli tu bývá trochu dražší než jinde.
„Když potřebuji něco rychle nakoupit, zajedu do Lidlu. Ovoce a zeleninu tam mají dobrou a levnou. Všechno tam ale neseženu. Na velké nákupy jezdím do Intersparu,“ zhodnotila Lenka Kodadová z Tábora.
„Výsledek nás samozřejmě těší. Nejen v Táboře, ale v našich obchodech po celé republice se snažíme klást hlavní důraz na čerstvost. Ať už jde o ovoce, uzeniny nebo pečivo,“ reagoval na výsledek Jan Vávra z agentury zastupující Interspar.
Ani ostatní táborské supermarkety špatnou známku od zákazníků nedostaly.
„Mám pocit, že za poslední rok se hodně polepšily. Nevybavuji si, že bych někde v poslední době narazila na shnilé nebo vyloženě nevábné ovoce. Pamatuji, že mizernou zeleninu mívali dřív v Bille. Ale co ji otevřeli po rekonstrukci, je to tu v pohodě,“ míní Zdena Soukupová z Tábora.

Výsledek testu Deníku: dva hnědé květáky, vypuštěný lilek a unavená kedlubna

Nákupní vozík a hurá do sektoru ovoce a zeleniny. Po táborských supermarketech jsme pátrali po tom, co je kde shnilého. Pro zákazníky však přicházíme s dobrou zprávou. Ovoce a zelenina z našich supermarketů může klidně na talíř.


Neděle 1. února
Je nám jasné, že je neděle odpoledne, a vše nemusí být úplně stoprocentní. Ve Intersparu kromě vypuštěného lilku za 99 korun za kilogram a šesti kusů nahnědlého květáku, za který si účtovali neuvěřitelných 54,90 Kč, jsme si jako zákazníci nemohli na nic stěžovat. Ovoce i zelenina byla svěží a výběr minimálně uspokojující.
Ani Lidl na Pražském sídlišti na tom nebyl vůbec zle. Po příchodu k přihrádkám na nás čekala zelenina čerstvá, dobrého vzhledu i kvality.
„Žádné zboží, které není čerstvé, by se v obchodě samozřejmě objevit nemělo. Nemohu v tomto případě vyloučit lidský faktor, který občas může selhat,“ uvedl Jan Vávra z Intersparu zastupující agentury. Dodal, že mezi zaměstnanci právě probíhají intenzivní školení, která mají personál naučit, jak o kvalitu pečovat.


Pondělí 2. února
Stará Billa neměla co se týče ovoce a zeleniny valnou pověst. Po rekonstrukci si však reputaci napravila. Nabídka srovnatelná s jinými supermarkety a vše vyhlíželo čerstvě. Kamenem úrazu byl ale opět květák. Zřejmě pocházel ze stejné várky jako ten ze Sparu. Tady za něj ovšem chtěli dokonce 59,90.


Středa 4. února
Prodejna Albert v obchodním domě Dvořák není zrovna vyhlášená jako zeleninová velmoc. O to větším překvapením pro nás bylo, že zeleninu tam měli v perfektním stavu. Byla úhledně srovnaná do plně vypadajících přihrádek, stejně na tom bylo i ovoce – čerstvé, s napnutou slupkou, beze skvrn či známek zavadlosti nebo hniloby. Kdybychom hodnotili známkami, tentokrát by od nás prodejce dostal jedničku, nejspíš i s hvězdičkou.


Středa 11. února
Discount Plus měl po ránu v oddělení ovoce a zeleniny vše v pořádku. Jen kedlubny se tvářily poněkud unaveně. Zkaženého však na nich nebylo nic.
Stejně utrápeně se včera koukal i lilek v prodejně Albert na Pražském sídlišti. Sekundovalo mu shnilé jablko a několik balíků vysušených pomerančů. Šlo však o výjimku. Pán, který se o zeleninu a ovoce stará, má dovolenou, a místo něj ji dostala na starost brigádnice.

Vše se kontroluje hned ráno a v průběhu dne se zkažený sortiment dává pryč. Nejhorší je, že například natlučená jablka se rychle kazí. Jsem tu dnes poprvé, tak se rozkoukávám. Vše dám ale hned dopořádku,“ vysvětlila brigádnice Daniela Springerová.
I zmíněný, dobře hodnocený Lidl na Pražském sídlišti měl včera pár restů. Nabízené kiwi bylo již ve stádiu spíše tekutém. Nebylo se však čemu divit. Zboží bylo přebrané a navíc v akci za 2,90 za kus.

Kateřina Nimrichtrová

David Peltán