Ta myšlenka není nová, Petr Novák jen opráší dva roky starý návrh bývalého zastupitele Petra Krůčka. Také on chtěl, aby stadion v Kvapilově ulice stavělo a platilo město. Za podmínky, že ho získá do majetku. Za korunu.

Petr Novák to v pondělí (jednání začíná v 15 hodin v sále Tabačky) mezi zastupiteli zkusí znovu, byť musí počítat, že i jen dotace pro klub se nerodily vždy lehce, což bylo vidět právě před dvěma roky. Ani v jedné straně nehlasovali jednotně.
Aby uspěl, musí najít 14 profotbalově laděných kolegů. Rozhodně může počítat 
s podporou Ladislava Novotného z TOP 09, který je s klubem MAS Táborsko majetkově propojen, také s Janem Baborem z ČSSD, jenž jim chodí fandit přímo do ochozů. Nebo s Václavem Ebertem z KSČM, který nemá rád dotace soukromým podnikům, jakým je 
i Táborsko, ale investici do vlastního městského majetku se nebrání. Na své straně mají také Františka Dědiče z ODS.

Rozložení sil MZ:
Tábor 2020 8 hlasů
Jinak!  3 hlasy
ANO  4 hlasy
ČSSD  4 hlasy
KSČM  4 hlasy
ODS  2 hlasy
TOP 09 2 hlasy

Na druhou stranu se proti takovému záměru razantně vymezila místostarostka Michaela Petrová, která fotbalistům v jejich anketě dala jasně najevo, co si o takové hře za 15 milionů myslí.
„Pokud má FC MAS Táborsko pocit, že jeho současné zázemí není dostačující, pak ano, nechť má lepší, ale musí si zajistit financování ze svých zdrojů," vyjádřila se.
Ředitel klubu Tomáš Samec si včera zatipoval. „Jinak! 
a T2020 záměr nepodpoří, ale pak existuje poměrně široká skupina zastupitelů, kteří pro něj jsou," říká. 

I když dopadne hlasování mezi zastupiteli špatně, podle Tomáše Samce většinový vlastník klubu Jiří Smrž na své cíle nerezignuje. Roky prezentovanou stavbu hodlá na přelomu jara a léta rozjet. Jen v minimalističtější podobě než umožňuje projekt.
„Zřejmě bychom si v klubu řekli, že budeme realizovat část první etapy rekonstrukce, jak jsme dosud plánovali s využitím pětimilionové dotaci od města," potvrdil Tomáš Samec.

Líp jim bude, pokud zastupitelé dají jejich představám zelenou a za korunu areál odkoupí. V tu chvíli by začal právní převod celého majetku pod střechu tělovýchovných zařízení města.
Václav Ebert tento scénář vidí jako správný. „Je to od klubu solidní nabídka, protože se jedná o hodnotný majetek v centru města. Město jako je Tábor takový stadion má mít," dává najevo, že v týmu KSČM má Petr Novák jistý hlas. Odmítá totiž i rovnici, že když bude stadion, nebude centrum seniorů.

Zástupci klubu stále věří

Fanoušci a další sportovní veřejnost, která sleduje dění na Táborsku, netrpělivě očekává, kdy se začne v Táboře stavět důstojný fotbalový stadion. Dlouhodobě se ví, že nejvhodnější lokalitou je Kvapilova ulice, kde už více než 10 let funguje hřiště s umělým trávníkem.
Majitelem tohoto areálu je o. s. FK Tábor, jehož cílem a přáním je, aby stavba stadionu začala co nejdříve. Nic však není zadarmo, o to více vybudování fotbalového stadionu, na němž by se alespoň pro začátek mohla hrát druhá fotbalová liga. Platí přitom, že až na výjimky není v silách žádného fotbalového klubu financovat chod všech družstev a další provoz a zároveň stavět stadion. Praxe v drtivé většině měst je vesměs taková, že investorem je samospráva, která nový stadion pronajme klubu, ten platí nájemné a podle smlouvy se stará o základní údržbu.

Komplikací v Táboře je, že areál v Kvapilově ulici je soukromý. Žádný z politiků nechce investovat do takového majetku. Většinový vlastník FC MAS Táborsko (tento klub vznikl sloučením FK Tábor a Spartaku MAS Sezimovo Ústí) Jiří Smrž na to má jednoduchou odpověď. „Jsme připraveni areál v Kvapilově ulici převést městu za jednu korunu do jeho majetku. Dlouhodobě se domníváme, že pokud v Táboře stojí pěkný stadion na lední hokej, pokud tady máme atletický stadion, na němž se bude konat letos znovu mistrovství republiky, zasloužili bychom si, aby fotbal měl ve druhém největším jihočeském městě důstojný stadion. Pro fotbal v tomto městě jsme toho udělali hodně," řekl Jiří Smrž.

Veřejnost se často ptá, proč FC MAS Táborsko nechce zůstat v Sezimově Ústí na stadionu Soukeník. Také tady je odpověď vcelku logická. „Jsme názoru, že fotbal se má hrát ve velkých městech a pro největší počet fanoušků. Stadion Soukeník je nejhorším hřištěm ve druhé fotbalové lize. Je daleko od městské dopravy, daleko od centra nejen Tábora, ale i Sezimova Ústí. Na Soukeníku chceme vytvořit tréninkové centrum mládeže a druholigové zápasy mužů přesunout do Tábora. Věříme, že fanoušci takovou změnu uvítají. Ti starší si vzpomenou na krásné návštěvy na stadionu Míru, když zde hrávala Dukla Tábor druhou ligu," vysvětlil Jiří Smrž.
V Táboře se nacházejí ještě dva stadiony v majetku města – Svépomoc a Viktoria. Ani na jednom sportovišti se druhá nejvyšší soutěž mužů nedá hrát ani po případné rekonstrukci.

Převod areálu v Kvapilově ulici do majetku města musí schválit zastupitelstvo, které má 27 členů. Pro jakýkoliv návrh stačí získat 14 hlasů. V širokém politickém spektru panují na převod areálu a na výstavbu stadionu rozdílné názory. Současná koalice na táborské radnici je tvořená čtyřmi subjekty: Tábor 2020, ČSSD, Jinak! a Ano 2011. Hnutí Tábor 2020, z jehož řad je starosta Jiří Fišer, je názoru, že město nemá na stavbu fotbalového stadionu dostatek finančních prostředků a upřednostňuje jiné městské investice. Obdobně situaci vidí i místostarostka za Jinak! Michaela Petrová, která má mimo jiné na starosti sport.

Co je ve hře

Klub nedávno uspořádal anketu, v níž se politiků a dalších osobností zeptal, jak by se situace kolem stadionu měla vyřešit. Místostarostka Michaela Petrová mimo jiné odpověděla:
„Pokud má FC MAS Táborsko pocit, že jeho současné sportovní zázemí není dostačující, pak odpovídám ano, nechť má lepší, ale musí si zajistit financování ze svých zdrojů nebo pomocí sponzorů. Nelze čekat přísun desítek miliónů z rozpočtu města Tábora. Je nutné si uvědomit, že město má omezený rozpočet a nespočetně potřebných investic před sebou – výstavbu domu pro seniory, rekonstrukce budov základních a mateřských škol, rekonstrukci plaveckého stadionu, který je v havarijním stavu, a další nutné havarijní opravy sportovních zařízení. Dále mohu jmenovat nutné opravy silnic, chodníků atd. Nedokáži označit, kterou z výše uvedených potřebných investice lze odložit na úkor výstavby lepšího fotbalového stadiónu."

Jiní městští zastupitelé jsou názoru, že stadion v Kvapilově ulici by mělo postavit město. Toto stanovisko sdělili v klubové anketě například radní Jan Babor za ČSSD, který se vyjádřil takto:
„Myslím si, že by bylo nejlepší připravit petici s požadavkem, aby město Tábor bylo iniciátorem výstavby. Jsem přesvědčen, že druhé největší město v kraji by mělo mít odpovídající fotbalový stánek, a tak by přispělo ke zlepšení podmínek nejen pro sportovce, ale i pro diváckou veřejnost."

Nová výzva

Velmi jednoznačně situaci kolem stadionu vidí opoziční zastupitel za ODS a někdejší starosta František Dědič.
„Táborský fotbal si samozřejmě stejně jako ostatní sporty zaslouží odpovídající sportoviště. Vždy jsem byl zastáncem toho, že sportoviště mají být města a vlastní sportovní činnost pak zajišťovat sportovní oddíly. Spojení táborského a sezimoústeckého fotbalu pak bylo novou výzvou všem zainteresovaným. Je nutné s politováním konstatovat, že táborská radnice nereagovala ani na potřeby fotbalu, ani dalších sportů. Za deset let získala 800 000 000 korun za prodeje bytů a ve sportovištích skončil jen naprosto zanedbatelný díl. V letošním roce končí udržitelnost projektu umělé trávy a bylo by zcela přirozené, aby se k připravenému projektu fotbalového stadionu i všesportovní haly v Kvapilově ulici postavilo město čelem," uvedl František Dědič.

Už několikrát zmíněný převod areálu v Kvapilově ulici pod město Tábor se dostane do programu městského zastupitelstva v pondělí 18. dubna. Vedení fotbalového klubu FC MAS Táborsko věří, že návrh získá nadpoloviční většinu hlasů a fotbaloví fanoušci se tak dočkají nového stadionu.

Je na čem stavět. Už dnes má stadion v Kvapilově ulici kvalitní zázemí v podobě kabin. V první fázi po sejmutí umělé hrací plochy by mělo následovat osazení přírodního trávníku a vytvoření prvního ochozu s minimálním počtem 500 krytých sedaček. Za této podmínky tu lze hned hrát druhou ligu, která kromě toho ještě vyžaduje vybudování sektoru pro hosty.
Další fáze projektu bude představovat postupné zkapacitnění stadionu až na celkový počet 4500 diváků. Cílem je vytvoření fotbalového stánku pro 21. století s kvalitním zázemím pro hráče a s komfortem pro fanoušky.

FC MAS Táborsko