Podle starosty Štěpána Pavlíka o stavbu Sbor dobrovolných hasičů města Tábora stojí už dlouho. „Jedná se kromě jiných příměstských částí o největší a nejpoužívanější hasičskou základnu, proto s touto investicí už od loňského léta počítáme v letošním rozpočtu,“ konstatuje.

Aktuálně radnice uzavřela výběrové řízení na zhotovitele. „Nejvýhodnější nabídku poslala humpolecká firma Status stavební, která nabídla vše zhotovit za částku o půl milionu nižší, než jsme předpokládali,“ podotýká starosta s tím, že objekt má vyjít na 3,7 milionu bez DPH. Začít stavět se má v nejbližší době a hotovo má být za 21 týdnů, tedy něco málo přes pět měsíců.

Zdvojnásobí se zázemí

Podle velitele výjezdové jednotky sboru dobrovolných hasičů (JDSH) Tábor Františka Jiravy táborští dobráci o přístavbu usilují už deset let, protože při záchraně osob i majetku využívají množství techniky. „Nejnovější je CAS 30 Tatra, CAS 15 Man a CAS 16 Praga, ale i další jako CAS 30 Tatra 148, DA 15 Iveco. Máme milion aut a stříkaček včetně historických skvostů, ale nedostatek prostoru k jejich uskladnění,“ uvádí hlavní důvod přístavby.

Táborští dobrovolní hasiči v sobotu oslavili 155 let od založení sboru.
Táborští dobrovolní hasiči oslavili 155 let od založení sboru

Přístavba vyroste v zadní části požární zbrojnice, konstrukce se kompletně napojí na stávající garáže a dílny a zdvojnásobí se tak jejich plocha. „Do nových skladovacích prostor by se měla vejít tatra, která nyní stojí venku, a ještě jedna cisterna a chceme si tam zařídit opravnu vozidel,“ naznačuje Jirava s tím, že nutné bude posunout i vjezdová vrata do zadní části areálu.

Má jít o jednoduchý a funkční halový objekt. Hasiči po dostavbě připraví oslavu. „Chceme uspořádat slavnostní otevření. Všichni se těšíme, také pozveme starostu a zástupce města jako poděkování za finanční prostředky, které na to poskytli,“ dodává.

Činnosti léty přibylo

Přestože jde o dobrovolné hasiče, přibývá na ně prý nároků. „Jsme vlastně pravou rukou profesionálních hasičů z táborského územního odboru. Používají nás jako zálohu a berou nás všude s sebou,“ dodal Jirava. Hasiči města Tábora asistují i při různých akcích města, odboru kultury, ministerstva vnitra. „Jde o kulturní akce pro veřejnost, kde je více než dvě stě lidí jako dětské dny, pálení čarodějnic, Den IZS, Táborská setkání, dračí lodě. Asistujeme u fotbalových i hokejových utkání a na dalších hromadných akcích,“ upřesnil velitel JSDH Tábor.

Když před 25 lety v Táboře začínali, měli ročně 25 až 30 zásahů. „Dnes nejdeme pod 140 výjezdů, už jenom nehasíme a nečerpáme vodu, ale jsou tu už technické zásahy, likvidace obtížného hmyzu, úniky pohonných hmot, větrné smrště a další. Neděláme to pro peníze, ale protože nás to baví, s láskou a chutí. Všichni u nás jsou srdcaři,“ popisuje Jirava.

Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Více o SDH Tábor zde

Mezi nejzajímavější události, kde táborští dobrovolní hasiči v posledních letech nabrali zkušenosti, patří požár tzv. Klokotky v Táboře (pozn. red. bývalá ubytovna) v roce 2021 nebo pomoc při rozsáhlém zásahu v Hřensku v roce 2022. Mezi nejběžnější a nejčastější zásahy na Táborsku, kterých se účastní, patří požáry lesů a bytů.

Hasiči města Tábora jsou výjezdovou jednotkou kategorie JPO III, což znamená, že musí od vyhlášení poplachu vyjet dvě družstva do 10 minut. V zásahové jednotce je aktuálně 26 členů, z toho nově jedna žena. Ta už má za sebou křest ohněm i vodou, který si užila při nedávném požáru lesa v Řepči. Táborští dobráci se věnují i přípravě mládeže, aktuálně kroužek mladých hasičů navštěvuje 15 dětí. Stále však přibírají nové členy i zájemce o kroužek. Každoročně pro děti pořádají Jarní soutěž pětičlenných hlídek, Memorial Zdeňka Kubáleho, pro veřejnost pak dny otevřených dveří na zbrojnici. Loni sbor velkolepě oslavil 155 let od svého vzniku, součástí akce byla i přehlídka techniky. Aktuálně je čeká v sobotu 13. dubna cvičení zaměřené na stavbu protipovodňových stěn u Lužnice. Pod táborskou jednotku spadají ještě hasičská družstva v Čekanicích, Čelkovicích, Náchodě, Záluží, Zárybniční a Stoklasné Lhotě.