„Šlo o šestý sbor v českých zemích tehdejší monarchie. Podnět ke vzniku hasičského sboru dali lékárník Hugo Suchomel a koželuh Jakub Zeis ml. na podzim 1867. Předsedou sboru se stal podle stanov Alois Pekárek, velitelem byl zvolen Hugo Suchomel,“ upřesnil mluvčí radnice Luboš Dvořák a dodal, že sbor byl ustanoven v počtu 17 členů přispívajících a 50 činných. Rozdělen byl na čtyři odbory: lezce, stříkačníky, bourače a ochranný sbor ku střežení ohni vyrvaných předmětů.

Jak popsal současný velitel JSDH František Jirava, moderní požární technika se v sobotu po poledni vydala spanilou jízdou od hasičské zbrojnice v Bydlinského ulici přes třídu 9. května směrem na Žižkovo náměstí.

Středisko správy a údržby dálnice 17 Chotoviny spadající pod Ředitelství silnic a dálnic v neděli 14. května připravilo den otevřených dveří s nabitým programem.
Správa a údržba dálnic v Chotovinách slavila výročí. Přijely i hvězdy Dakaru

„Kolona čítá 14 hasičských aut včetně aut 11 pozvaných sborů z okolí, dále s námi jedou policisté, záchranka i strážníci,“ uvedl František Jirava. Následovala statická ukázka techniky na Žižkově náměstí. V areálu v Bydlinského si lidé po celý den mohli prohlédnout starou hasičskou techniku, například historickou parní stříkačku nebo cisternovou stříkačku Henschel CAS 25.

„Šla jsem se sem podívat s dětmi. Nejvíc se nám líbila asi zásahová plošina," uvedla Jana Poslušná z Tábora, která na Žižkovo náměstí přišla se svými dvěma dětmi. "Můj syn Tomáš se jednou také chce stát hasičem," dodala.

Hasičská zásahová plošina se stala terčem obdivu většího množství lidí, tvořila totiž jasnou dominantu náměstí. Vystoupat může do výšky přes 40 metrů a do jejího záchranného koše se vejde pět lidí.