Průšvih na Jordánu vyvolal vznik uskupení Táborští za čistý Jordán, které vyzvalo radnici, aby nehájila „evidentní pochybení firmy" a dala jasně najevo, že trvá na vyšetření příčin havárie z konce prosince. Radní jim teď zaslali svou odpověď.
Začíná sdělením, že bez důkazů nelze nikoho odsuzovat a pokračuje ujištěním, že město nikoho neobhajuje a katastrofa bude prošetřena.
„Když zadávali zakázku, vybrali dražší firmu, aby to bylo kvalitně udělaný. Dělají za víc, a je to průšvih taky. Jde nám o ekologický dopad, ale hlavně o princip," říká za skupinu Josef Neméth.
Hlavním „vyšetřovatelem" je v tuto chvíli Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). „Na příští týden svolávám jednání všech zúčastněných, tedy města, zhotovitele, Povodí Vltavy i krajského úřadu. Po výsledku s největší pravděpodobností zahájíme správní řízení, v němž se prokáže, zda a kým došlo k porušení povinností," ujistil včera ředitel ČIŽP České Budějovice Vladimír Jiráček.
Na pokyn inspektorů čekají i policisté. „Kdyby měli podezření, že došlo k trestnému činu, pak nám věc předají," uvedl k postupu šéf OO PČR v Táboře Vít Feichtinger.
Táboráci za čistý Jordán radnici nešetřili a svou iniciativou navíc rozpoutali na Facebooku rozsáhlou diskuzi. Všichni se připojují k jejich výzvě, aby město popravdě a otevřeně informovalo a odpovědělo na otázky týkající se katastrofy, která na sebe poprvé upozornila již před Štědrým dnem. Tedy před fatálním protržením hráze.
Josef Neméth neočekává rychlý postup, na jehož konci by bylo možné říct, kdo a zda svou práci zanedbal a jaké za způsobené škody ponese následky.
„Počkáme na závěr, nic jiného nám nezbude a pak uvidíme, jak se k tomu radnice postaví. Rozhodně to budeme sledovat a budeme připraveni zasáhnout, pokud se nám něco nebude líbit," dodává Josef Neméth s tím, že rozhodně nenechají věc zamést pod koberec či ututlat.