I cena nájemného bydlení v městských bytech je pro radnice želízkem v komunálních volbách. O avizovaném růstu cen se proto mlčí a nepříjemný krok se nechává na nové vedení.

Z osmi měst s úpravou vyrukovali před volbami kromě Chýnovských už jen Táborští. U Tábora není divu: ceny nechává v letošních sazbách.
„Vhledem k tomu, co všechno se na občany i podnikatele chystá, nechceme je už víc zatěžovat. Rozhodli jsme se proto, že ceny nájmů zastabilizujeme,“ zdůvodnila starostka Hana Randová.

Ne všichni občané, kteří užívají táborský městský byt, však zajásají.

Určité skupiny nájemníků se totiž stabilizace týkat nebude. Nájem se od ledna zvedne v panelácích, které Bytes v průběhu roku zrekonstruoval, a nájemníkům tak už zaniká nárok na slevu. O tomto kroku ale bylo jasno od počátku zavedení slevového systému.
„Je dobře, že ceny bytů neporostou, protože už teď člověk pomalu vydělává jen na bydlení. Stačí, že se neustále zvyšují ostatní ceny,“ říká Hana Pecháčová, která užívá městský byt na sídlišti Nad Lužnicí.

Chýnov zvedne sazbu pouze u tří bytů, které dosud měly regulované nájemné. Ve všech stech bytech tak lidé už zaplatí shodně 49,30 koruny za metr čtvereční plochy.

„Na pořadu dne nájemné zatím není. Vyčkáváme, až ministerstvo vydá očekávanou mapu místně obvyklého nájemného v jednotlivých městech a obcích, a podle toho se pak zařídíme,“ zdůvodnil místostarosta Veselí nad Lužnicí Václav Matějů.

Za kolik metr
Tábor: 53,49 Kč/²m2
Slevy za chybějící opravy:
zateplení –6 Kč z metru
okna – 4 Kč
výtah – 2 Kč
střešní krytina – 2 Kč