„My jsme panu starostovi řekli, že mu stanovisko sdělíme v pátek do 22 hodin, protože nejdříve se k tomu potřebujeme sejít v naší organizaci," řekla nám nová táborská zastupitelka a poslankyně ANO 2011 Radka Maxová. Vyjádřit se mají k otázce, zda se přidají k nynější trojdohodě výměnou za dvě místa v radě města.

Včera odpoledne „nerozlučný" pakt uzavřely zatím jen tři subjekty: za Tábor 2020 na něj dal podpis starosta Jiří Fišer, za ČSSD lídr kandidátky Tibor Stano a za Jinak! první náhradník Miloš Tuháček, který v zastupitelstvu zaujme židli po lékaři Lukáši Štrinclovi. Ten se hned během volebního víkendu mandátu vzdal.

„Ještě ale nejde o koaliční dohodu, podepsali jsme jen dokument, že jsme společně připravení koalici uzavřít. A také, že může být ještě rozšířena, a to přednostně o ANO 2011, které by získalo dvě neuvolněná místa v radě," upozornil starosta.

Aby se dalším partnerem stalo právě ANO 2011, vzešlo z návrhu ČSSD a Jiří Fišer ho respektuje, neboť hnutí patří ke stejně silným hráčům jako ČSSD. Shodně mají po čtyřech mandátech. „Byl to náš požadavek, jednak bude koalice stabilnější a pak si myslíme, že když ANO bylo podle výsledků třetí, je přirozené, aby měli účast na vedení města," potvrdil za ČSSD Tibor Stano stejně jako to, že na radnici za ně zůstane Olga Bastlová. 

Již včerejší podpis byl historickým okamžikem pro sdružení Jinak!, tvořené zelenými a piráty. Na radnici se dostává poprvé.
Své želízko v radě neměli ani jako samostatná Strana zelených, která se poté do voleb v roce 2006 vydala již pod hlavičkou Jinak!. Zatímco názvem působili jako nový subjekt, příliš mnoho nových tváře voliči nenabízeli. „Dvě funkční období jsme byli v opozici a já si myslím, že přesně takto to má i probíhat, že se nemá začínat rovnou na radnici. Je třeba získat určitou odbornost, protože samospráva není to samé jako podnikání," cílil Miloš Tuháček, jeden ze signatářů dohody o dobré vůli, na nováčky.

Mandát pomohl

Jak dodal, složení koalice v této podobě je plně podle jeho představ. „Už v roce 2006 jsme spolu se sociální demokracií vyzvali Tábor 2020 ke koalici. Vyšlo to až nyní, kdy máme o mandát víc, takže tohle složení jsme od začátku preferovali, proto jsme spokojení," vyjádřil se za Jinak!, za něž bude na na postu místostarosty Michaela Petrová.

Zatím jsou jasné jen tváře, nikoli společné průsečíky v programech a ani dělení rezortů. Sociální demokraté by například měli zájem o majetek a Bytes, který měl nyní v gesci jejich Emil Nývlt. „Určitě se budeme muset bavit o rozvoji a dopravě, ceně vody i tepla, které chceme řešit. O rezortech budou teprve diskuze, ale majetek jsme teď měli a myslím, že v něm máme co zlepšovat," připustil Tibor Stano. K volbě starosty a místostarostů se zastupitelé mají sejít pátého listopadu.