Stát se hasičem lezcem není jednoduché, jsou za tím hodiny práce a dřiny, absolvování kurzů a zkoušek, někdy i výcviku v extrémních podmínkách, jako je déšť, mráz či kouř.

Pro výcvik je důležité vybrat stavební objekt, lyžařské středisko, jeskyni či jinou lokalitu, která může co nejvíce simulovat reálný zásah.

„V rámci kraje absolvují hasiči nejméně dvakrát ročně cvičení v součinnosti s ostatními lezeckými skupinami i horskou službou. Tato cvičení se konala například ve skalním masívu kolem hradu Choustník, v Modrém dole u Tábora či na Železné stěně u Bechyně. Několikrát se uskutečnilo cvičení v Chýnovské jeskyni, kde se procvičovala spolupráce se Speleologickou službou ČR,“ uvedl ředitel táborských profesionálů Petr Hojsák.

Mimo to mají stanice venkovní i vnitřní lezecké stěny, na nichž trénují. Lezeckou stěnu mají v Táboře. Stála necelých půl milionu korun. „Byla postavena v tělocvičně v roce 2015 díky peněžitým darům obcí z okresu Tábor,“ doplnil.

Lezecká stěna v Táboře je specifická v tom, že není určena jenom ke sportovnímu lezení, ale je přizpůsobena pro činnost hasičů, umožňuje nácvik záchrany směrem dolů, záchranu osob ve stísněných podmínkách, mimo to má pracovní plošinu ve výšce pěti metrů, kde lze cvičit sebezáchranu a navíc je zde i stožár elektrického vedení.

Vzhledem k tomu, že je nutné pravidelně cvičit a předávat zkušenosti, tak jsou pořádány také krajské lezecké soutěže. „První soutěž ve sportovním lezení v Jihočeském kraji se pořádala v roce 2001, prvních 16. ročníků se konalo na požární stanici v Jindřichově Hradci, nyní byla soutěž přesunuta do Tábora, kde nová lezecká stěna umožňuje lepší podmínky a zázemí,“ osvětlill.

Této soutěže se účastní za každý územní odbor Jihočeského kraje jedno až dvě tříčlenná družstva, pravidla jsou podobná civilnímu lezení a konají se na šest až sedm kol, kdy je postupně zvyšována obtížnost. „Poslední soutěže se letos zúčastnilo devět družstev a tedy 27 příslušníků, vyhodnocuje se pořadí družstev, ale i jednotlivci,“ doplnil fakta k letošní soutěži. Věk při ní nehraje žádnou roli, hodnotí se výsledek a o pořadí rozhoduje dosažený čas.

„Dlouhodobě tuto soutěž ovládá Radek Kümmel, lezecký instruktor z územního odboru Tábor. Z celkových osmnácti ročníků se mu podařilo zvítězit čtrnáctkrát,“ vyzdvihl táborského lezce.

Lenka Pospíšilová