"Po nucených pauzách, které způsobila loni i v první polovině letošního roku epidemie koronaviru a nezbytná vládní opatření proti nemoci, se festival vína vrací do hry. Po loňských zkušenostech už jsme měli předem domluvené náhradní termíny na červen a vzhledem k postupnému rozvolňování je tedy budeme moci dodržet," vysvětluje ředitel festivalu Jiří Blafka.

Červnový program zdobí zejména dva oblíbené košty - putování po táborských středověkých sklepech za vínem. První sklepy Starého města Tábora a vína z Moravy i Rakouska mohou zájemci objevit už v sobotu 5. června od 11 do 18 hodin. Na druhém putování, které se uskuteční 19. června ve stejném čase, se představí přední moravské a české vinařky.

Zámek Jindřichův Hradec.
Jihočeské památky jsou otevřené, podívejte, co chystají za novinky

"Na obou Putováních milovníci vína, architektury a historie okoštují vína z dvanácti předních vinařství. Za jedno vstupné tak návštěvník ochutná přes 80 vzorků vína, podívá se do nádherných sklepů, dostane pamětní skleničku a taštičku na ni, minerální vodu a vinný katalog a mapu sklepů," láká Jiří Blafka. Dodal, že akce se budou řídit aktuálními protikoronavirovými opatřeními a doporučeními a návštěvníci je musejí respektovat. Vstupenky na otevřené sklepy mohou zájemci zakoupit na webu festival www.festival-vina.cz

V červnovém programu milovníci vína, piva, kávy, gastronomických zážitků i kultury najdou oblíbené dílčí degustace vína, piva, kávy i domácích limonád, workshopy, snoubení vín a pokrmů. Kulturní akce zahájí první červencové dny herec Jaroslav Dušek s Čtyřmi dohodami, Pátou dohodou a Velkou vizitou, na srpen je přesunuté Divadlo Járy Cimrmana s hrou Akt. Další kulturní zážitky stejně jako velká ochutnávka vín byly koronavirem přesunuté na podzim.

Robotické sekačky jsou cennými pomocníky při kosení svahů dálnice D3. Dálkově je ovládají zaměstnanci Střediska správy a údržby dálnic z Chotovin.
Jejich revírem je D3. Podívejte se, jak pracují robotické sekačky v praxi

"Vstupenky na akce festivalu ještě jsou, ale s rozvolňováním začínají mizet. Kvůli aktualitám doporučujeme bedlivě sledovat program na Facebook a web festivalu, kde lze vstupenky zakoupit," dodal ředitel festivalu Jiří Blafka.

David Peltán