Zatímco hladinu Jordánu už brzy pokryje silný led, o bahno na jeho dně se stále vede souboj. A cesta k jeho získání se opět komplikuje. Do ohrožení se dostává i dotace 406 milionů korun.
Nové vedení radnice souhlasí s výrokem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, že výběrové řízení na zhotovitele obnovy Jordánu bylo netransparentní. Prozatímní výherce zakázky se proti tomu brání. Táborskému deníku to včera potvrdil lídr sdružení firem Daich, Metrostav a Zvánovec, které zakázku v prvním kole soutěže získalo.
„Ano, mohu k tomu říct jen to, že jsme po dohodě ve sdružení podali rozklad proti usnesení úřadu,“ řekl společník táborské firmy Daich Miroslav Dastych.
Tábor jako zadavatel projektu se touto cestou nevydává a rozhodnutí antimonopolního úřadu respektuje.
„Pokud taková instituce rozhodne, že byl výběr netransparentní, nám nepřísluší s tím polemizovat. Teď se podle tohoto musíme zařídit a udělat takové kroky, abychom nezapříčinili propadnutí dotace. Z tohoto pohledu by naše dovolání znamenalo obstrukci, která by ohrozila termíny,“ vysvětluje starosta Jiří Fišer.
Právě termíny teď Tábor hodně tlačí a postoj sdružení tří firem mu může způsobit nejednu potíž.
„Je to samozřejmě komplikace, ale ještě stále se termíny dají stihnout. Záleží však na rychlosti úřadu,“ věří Fišer vidině 30. března. To je poslední možný den, kdy Tábor musí předložit všechny dokumenty k podpisu smlouvy na čerpání evropských peněz. Tedy i jméno zhotovitele, kterého musí znovu hledat.
Antimonopolní úřad totiž tento měsíc rozhodl, že uchazeč, který chtěl Jordán napravit s nejnižší cenou – 259 milionů, byl v první kole ze hry vyloučen neoprávněně a musí se do ní zase vrátit. To se nelíbí současnému vítězi, kterému by radnice za práce zaplatila 372 miliony.