Ředitel táborského úřadu Pavel Kaczor upřesnil, že zatímco na konci března evidovali 3580 nezaměstnaných, v předchozím měsíci 3909. V březnu úředníci ze seznamu odepsali 683 lidí a do evidenci přijali 354, rozdíl znamená zmíněný meziměsíční pokles o 329 osob.

Míra nezaměstnanosti v regionech okresu
Mladovožicko 4,4 %
Chýnovsko: 4,7 %
Bechyňsko 4,8 %
Veselsko 5,3 %
Táborsko 5,4 %
Soběslavsko 5,7 %
Jistebnicko 5,9 %

„Z aktuálních statistik vyplývá, že trh práce již začal najíždět do sezóny, což potvrzuje také počet hlášených volných míst. Firmy naším prostřednictvím v tuto chvíli hledají 1462 osob, což je o pouhých pět pod historickým rekordem počtu volných míst,“ vysvětluje ředitel tok nezaměstnanosti.

Na jedno volné pracovní místo teď aktuálně připadá 2,4 osoby hledající práci. To je nejlepší číslo od roku 2008, protože například na konci roku 2009 se o jednu pracovní příležitost „dělilo“ 44 lidí, což bylo bezmála dvacetkrát více než nyní.

„Nutno ovšem dodat, že řada volných míst není jednoduše obsaditelná osobami z naší evidence, protože ze strany zaměstnavatelů jsou u nich často specifické požadavky na kvalifikaci, které lidé v naší evidenci nesplňují,“ upřesnil Pavel Kaczor.

Firmy hledají především techniky, řemeslníky, řidiče, kuchaře, svářeče, tedy profese, kterých je na trhu i v evidenci ÚP dlouhodobý nedostatek. Ředitel Kovosvitu Libor Kuchař například minulý týden potvrdil, že bez personálních agentur, které dodávají lidi ze zahraničí, by se vůbec neobešli. V současné době jich zaměstnávají pětašedesát. „Bez těchto pracovníků už bychom si výrobu nedokázali představit. Zaměstnáváme je především na slévárně,“ potvrdil Libor Kuchař.

V míře nezaměstnanosti dosáhl okres v březnu na hodnotu 5,3 procenta, což ho v rámci kraje řadí na předposlední místo, z něhož se neodlepil už řadu měsíců. Letošní rok začínal s hodnotou 5,9%.

Míra nezaměstnanosti v kraji
České Budějovice 3,0 %
Písek 3,0 %
Jindřichův Hradec 3,3 %
Prachatice 3,5 %
Strakonice 4,0 %
Tábor 5,3 %
Český Krumlov 6,2 %
JČ kraj celkem 3,9 %
ČR 4,8 %