Na pondělním ustavujícím jednání zastupitelstva nečekala na koaliční kandidáty (14 mandátů) procházka růžovým sadem. Radka Maxová (ANO 2011) opakovaně upozorňovala na to, že koalice nepředložila žádné programové prohlášení. Hana Randová (SNK Tábor sobě) se také přidala s kritikou. „Když slyším vyjádření kandidátů, jsem překvapená. To už by snad bylo lepší o vedení radnice losovat,“ nebrala si servítky.

Společně s Františkem Dědičem (ODS) kandidáty vystavili palbě otázek na konkrétní řešení. Odpovědi, kterých se jim od kandidátů dostalo, ale označili za mlhavé a nedostatečné. „Slyšeli jsme o koalici odvahy. Míra této odvahy mě až děsí,“ nechal se slyšet František Dědič, který navíc označil kandidáty za nezkušené.

„Ideály jsou někdy důležitější než zkušenosti a rutina,“ oponovala mu Michaela Petrová (JiNAK). Jiří Fišer (Tábor 2020) pak slíbil nováčkům ve vedení radnice svou pomoc, např. v problematice vodohospodářství. „Kritika je ostatně úkolem opozice,“ dodal Fišer. Jádrem sporu se stala i otázka využití kasáren, podpory školství či sportu. Hned první jednání zastupitelů tak ukázalo, že koalici doba hájení nečeká.

TÁBOR POVEDE NOVÁČEK: ŠTĚPÁN PAVLÍK

Čtrnáctičlenná, početně křehká koalice hnutí Tábora 2020, Pirátů, sdružení JiNAK! a ČSSD se ujala vlády. Na ustavujícím zasedání městského zastupitelstva byl starostou zvolen lídr Tábora 2020 Štěpán Pavlík, který získal 15 hlasů. V tajné volbě pro něho tedy musel hlasovat jeden člen opozice. „Je to pocta a velice zavazující,“ uvedl ke svému zvolení Štěpán Pavlík (47), projektant a stavitel domů.

Stejným počtem hlasů byl prvním místostarostou zvolen pirát Václav Klecanda, 14 hlasů si připsala místostarostka Michaela Petrová (JiNAK!), 15 hlasů Olga Bastlová (ČSSD). Volba vedení nebyla snadná, alespoň z časového hlediska a pohledem ostré debaty. Opozice (ANO, ODS, Tábor sobě) kritizovala, že koalice nepředložila podrobné programové prohlášení. Zkušení politici Hana Randová, František Dědič a Radka Maxová byli názoru, že koalice není na radniční agendu připravena. Exstarosta Jiří Fišer poznamenal, že je poctivější, aby se uvolnění funkcionáři seznámili s resorty a prohlášení v řádu týdnů dopracovali.