Slzy svatého Vavřince, jak se tento pozoruhodný jev lidově nazývá, protínají letní oblohu už zhruba od poloviny července, ale právě kolem 12. srpna dosahuje jejich aktivita maxima. V tu dobu lze očekávat až sto meteorů za hodinu, což ale samozřejmě neznamená, že každou necelou minutu uvidí lidé na obloze „ohnivou čáru“. Navzdory tomu ale představuje každoroční pozorování Perseid velmi atraktivní podívanou.

A právě na táborské hvězdárně v Jiráskově ulici se celý zážitek náležitě umocní, což potvrdil i její koordinátor Pavel Šácha. „Už červencové pozorování částečného zatmění Měsíce se setkalo s velkým ohlasem a věříme, že si lidé nenechají ujít ani Perseidy. Naši hvězdáři jsou připraveni zodpovědět všechny dotazy nejen o tomto jevu, ale i o vesmíru jako takovém. I kdyby pondělnímu pozorování zrovna nepřálo počasí, návštěvníci hvězdárny tak určitě neodejdou domů zklamaní,“ slibuje Pavel Šácha.

Táborská hvězdárna v knihovně bude v pondělí 12. srpna pro návštěvníky otevřena od 21 hodin.

CO VLASTNĚ LIDÉ POZORUJÍ

Perseidy jsou drobné prachové částice, které za sebou zanechává na cestě kolem Slunce periodická kometa 109P Swift-Tuttle objevená v roce 1862. Prachové částice zvané meteoroidy se srážejí se Zemí a v atmosféře zazáří jako meteory. Protože mají zpravidla menší rozměry než zrnka písku a jsou složené z křehkého kometárního materiálu, při průletu zemskou atmosférou se zcela vypaří. Lidově se jim říká Slzy svatého Vavřince, což souvisí s umučením tohoto světce v polovině 3. století. Několik dní po jeho popravě lidé pozorovali na noční obloze nebeský pláč v podobě třpytivých slz.