Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Táborsko ve mzdách pokulhává

Táborsko - Z pětadvaceti oslovených lidí, kteří jsou zaměstnaní na Táborsku, si pouze dva letos mírně polepšili.

16.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustační fotoFoto: Deník

Platy na Táborsku se sice stále mírně zvyšují, a přesto si lidé v okrese spolu s celým Jihočeským krajem vydělají téměř nejméně z republiky.
Zaměstnavatelé si výši vyplácené mzdy střeží jako oko v hlavě a je jen s obtížemi zjistitelné, jak své pracovníky ohodnocují. „Plat nám sdělují pouze u konkrétního volného místa, které nám hlásí,“ potvrdil ředitel táborského úřadu práce Pavel Kaczor.
Otázku po průměrné hrubé mzdě majitelé firem neradi slyší. Pro lidi z nižších platových tříd totiž pak může být frustrující, že za práci nepobírají ani průměrnou mzdu. Do výšin ji totiž ženou výplaty managementu.
„Průměrná hrubá mzda je u nás vyšší než patnáct tisíc a pro letošní rok jsme výrazně, více než o deset procent, zvýšili odměny pro dělníky,“ alespoň naznačil majitel táborského Brisku Mojmír Čapka.
Brisk se řadí mezi největší zaměstnavatele na Táborsku, a jak Čapka říká, jejich prioritami jsou vývoj, technologie a mzdy. „I když si asi lidé stěžují, že berou málo, neodcházejí nám. Možná i proto, že jsem vždy do platů nepromítal neplnění ekonomických ukazatelů,“ dodal generální ředitel a jediný akcionář.
S výplatou pouze základní mzdy, tedy osmi tisíc korun, zaměstnavatelé na trhu mnoho neuspějí. „Nabídek nekvalifikované práce za minimální mzdu máme nejvíc. Nezaměstnané pro ni v registru také máme, ale většinou jim brání nějaký handicap. Například, že by museli do práce dojíždět, “ dodal Kaczor.
„Průměrné republikové mzdy nedosahuji, ale na Táborsko jsem spokojená, i když mi plat pravidelně nezvyšují,“ říká třicetiletá účetní Martina K., která pracuje u táborské soukromé firmy.
Předseda ZD Opařany František Švadlena mzdu zveřejnil. Loni si v průměru každý měsíc vydělali 18 050 korun. „Peníze jsou sice rozhodující, ale důležité je i to, že už nabízíme určitou jistotu a práci na moderních strojích,“ míní. Zaměstnává 120 lidí, přičemž pro administrativu jich je osm, ostatní jsou ve výrobě.
Každý rok zvyšuje lidem mzdy zhruba o osm procent.

Alena Šatrová

Jihočeši mají na výplatních páskách téměř nejnižší cifry z celé republiky

V Jihočeském kraji jsou jedny z nejnižších platů v ČR. Průměrná měsíční hrubá mzda byla v roce 2007 podle Českého statistického úřadu 21 467 korun. Žebříček tradičně vede Praha s 33 553 korunami, druhým je Středočeský kraj, kde je tato mzda na hranici 25 035 korun.
V jižních Čechách si na nejvíce peněz podle tabulek statistického úřadu přijdou vedoucí a řídící pracovníci. Průměrně vydělají až 39 079 korun za měsíc. Za nimi jsou vědečtí pracovníci s 25 811 Kč. Technici, zdravotníci a pedagogové si z práce odnesou 24 747 korun měsíčně; lidé pracující v administrativě mají průměrně 18 166 korun, kvalifikovaní dělníci si vydělají 19 679 korun za měsíc. Nejhůře jsou na tom tak jako v ostatních regionech pomocní a nekvalifikovaní pracovníci. Jejich průměrná hrubá měsíční mzda je 12 703 korun.


Platy rostou rychleji
V prvním čtvrtletí letošního roku činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda 22 531 korun, to je v republikovém měřítku o 10,4 procenta (2120 korun) více než loni. Reálná mzda tak vzrostla o 2,8 procenta. Podle statistik se jedná o nejvyšší mzdový růst od posledního čtvrtletí 1998.
Nejvyšší růst vykázala tato odvětví: výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody, rybolov a chov ryb, činnosti v oblasti nemovitostí a pronájmu a následně podnikatelské činnosti. Naopak nejnižší růst výplat statistici zaznamenali ve vzdělávání, veřejné správě a obraně, sociálním zabezpečení a zdravotní a sociální péči a také veterinární činnosti.
Od začátku roku nejvyšší průměrné mzdy dosáhlo odvětví finanční zprostředkování, kromě pojišťovnictví, (58 391 Kč) při meziročním růstu o 8,3 %. Na druhém konci pomyslného žebříčku je odvětví výroby textilií a textilních výrobků, kde je průměrný měsíční plat 15 577 Kč při meziročním růstu o 10,5 %. Přepočteno na koruny, zatímco v lépe placeném odvětví stoupla hrubá mzda téměř o 4,5 tisíce, v hůře placeném odvětví to bylo o necelých 1,5 tisíce. Mezi dalšími nejlépe placenými odvětvími jsou činnosti v oblasti výpočetní techniky a výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepelné energie. Mezi nejhůře placené obory nadále patří zemědělství, myslivost a související činnosti a ubytování a stravování.
Minimální mzda se od loňského ledna nezměnila a činí 8000 korun. Celorepublikový mzdový vývoj ovlivňuje především podnikatelská sféra, protože její zaměstnanci tvoří v souboru sledovaných subjektů více než tři čtvrtiny.
Faktem ale je, že průměrná hrubá měsíční mzda je podíl mzdových prostředků, včetně příplatků za přesčas, prémií a odměn, náhrad mzdy a podobně, připadající na jednoho zaměstnance za měsíc. Nevypovídá tedy o výplatě jednoho konkrétního zaměstnance. Výsledky strukturálních statistik uvádějí, že zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší, než je celostátní průměr.
Kdo jsou ti největší ?
Největším zaměstnavatelem na Jindřichohradecku je v současnosti firma TRW-DAS v Dačicích. Má 1100 zaměstnanců; průměrnou mzdu si společnost nepřála zveřejnit. Personální ředitel Koloman Huťťan sdělil, že loni k nim do práce chodilo tisíc lidí, a počítá, že letos ještě další nábory proběhnou. Přijmout by údajně měli několik desítek uchazečů na místa operátorů výroby a montérů.
„Myslím, že jeden z našich výhodných benefitů je přijímání lidí na dobu neurčitou. Zaměstnancům také nabízíme rekvalifikace. Chceme, aby dostali šanci lidé, kteří opravdu chtějí dělat,“ láká Huťťan.
Jednou z největších společností na Písecku je Faurecia Components. Její tři závody v tamní průmyslové zóně dávají práci 1200 lidí.
Nejvíce pracovních míst v prachatickém okrese poskytuje firna Vishay Electronic, jež zaměstnává 600 lidí. Průměrná mzda se v podniku pohybuje mezi deseti a dvanácti tisíci korunami měsíčně, podle toho, jak zaměstnanci směnují. Hrubá mzda je zhruba 15 tisíc. Lépe jsou na tom s výší výplaty pracovníci ČZ, a.s., výrobní závod Strakonice, který je největším zaměstnavatelem na západu Jihočeského kraje. Včetně dceřiných společností tam chodí do práce 1900 lidí a jejich průměrná mzda se pohybuje kolem 18 700 korun měsíčně.
Výrobce komponentů do letadel, aut a další mobilní techniky Jihostroj Velešín má 652 zaměstnanců. Jejich průměrná měsíční mzda je vyšší než průměrná mzda v Jihočeském kraji. Činí 22 885 korun.
„Nejlepší“ peníze domů přinesou zaměstnanci českobudějovické pobočky firmy Robert Bosch, která poskytuje přes 2000 pracovních míst. „Výše průměrných měsíčních platů, včetně všech prémií a výkonových složek, směnových a přesčasových příplatků, se u nás pohybuje kolem 30 tisíc. Upozorňuji, že se jedná o průměrnou hrubou mzdu,“ sdělila Barbora Schelová za firmu Robert Bosch.

David Peltán

16.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Okresní hokej nabírá na obrátkách, suverénní jsou už jen tři týmy

Ilustrační foto.

Policisté zadrželi dealera pervitinu

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Kam zajít ve čtvrtek do kina

Táborsko - Ve čtvrtek promítají pouze v Táboře, Soběslavi a ve Veselí nad Lužnicí.

Prachatický hospic je hlavně o radosti

Prachatice - Hospic sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích není jen o smutku, bolesti a slzách. Dokazuje to nová kniha, kterou hospic vydal, s názvem Vinnetou se chce bratřit a další tajemství prachatického hospice.

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jižní Čechy - Letošní rok byl oproti loňsku velice příznivý pro růst dýní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení