Spousta lidí se lesu vyhýbá. Kvůli klíšťatům se vzdali sběru hub i jiných lesních plodů. Má to své opodstatnění – nemoci způsobené přisátým infikovaným klíštětem nejsou nic příjemného. Jejich počet za minulý týden v kraji opět povyskočil.

„Registrujeme tři nové případy potvrzeného onemocnění klíšťovou encefalitidou a tři onemocnění lymskou borreliózou,“ informuje za krajskou hygienickou stanici František Kotrba.

V letošním roce je tak na seznamu 43 nahlášených a potvrzených případů onemocnění klíšťovou encefalitidou a 89 lymskou borreliózou. Loni v tomto týdnu hygienici registrovali 87 případů klíšťové encefalitidy a 124 případy lymské borreliózy.
„Situace je co do počtu nahlášených a potvrzených případů tedy výrazně příznivější než vloni,“ říká s potěšením Kotrba.

Ve výskytu lymské borreliózy si největší počet onemocnění připsalo Jindřichohradecko, a to s 32 potvrzenými případy. Za ním je Českokrumlovsko s 18 případy a na třetí příčce Táborsko s třinácti, to si udeželo stejný stav jako ve 35. týdnu roku. Minimální výskyt této nemoci je registrován na Písecku a Strakonicku.

Klíšťová encefalitida trápí lékaře zejména na Českobudějovicku, které ohlásilo 11. případ nemoci, hned za něj se zařadilo Táborsko s desítkou, což znamená, že od 35. týdne tu nepřibyl žádný nemocný s klíšťovou encefalitidou. Po Táborsku je Strakonicko s devíti případy a na úplně opačném spektru se stále drží Písecko s jediným případem.