Už více než sto let funguje mezi botanickými zahradami tak zvaný výměnný obchod – mezinárodní projekt na výměnu semen, která tak křižují celý svět. Zájem je i o české pampelišky.

Zahrada, která se chce do projektu zapojit, vydává Index Seminum, což je nabídka semen někdy doplněná i o živé rostliny. Ty pak bezplatně nabízí partnerským botanickým zahradám.

„Každoročně tak máme možnost získat velké množství semen z přibližně čtyř set botanických zahrad, se kterými spolupracujeme. Jejich počet se postupně rozrůstá. Každoročně sami oslovíme několik nových zahrad a i naše je požádána o spolupráci novými zahradami,“ vysvětlil, jak se do Tábora dostávají i exotické rostliny šéf zahrady Radoslav Kacerovský.

Semena slouží zahradám především pro rozšiřování sbírky rostlin i pro vědecké účely. Každoročně zahrada objedná přes 1500 položek semen. Ani letos mezi nimi nechybí třeba burské oříšky, chuťově to však prý žádná extra lahůdka není.

„Někdy semena nedorazí. Buď proto, že se cestou ztratí, nebo zahrada už nemá co poslat. To je případ kultivarů levandule, o které bývá každoročně velký zájem,“ vysvětlil Kacerovský.

Pracovníci zahrady po celý rok sbírají semena z více než tisíce druhů rostlin. „Mnoho z nich slouží v jarních měsících pro vlastní výsevy. Těch, kterých máme dostatek, nabízíme. Letos to je přes 600 položek,“ upřesnil Kacerovský.

Že je o semena z Tábora stále zájem, dokazuje každoročně odeslaných téměř dva tisíce sáčků se semínky do celého světa.

V těchto dnech míří první várky do asi třiceti botanických zahrad. Cílovou stanicí je Jeruzalém, Miláno, Mnichov, Antverpy, Budapešť, ale i vzdálená města v Číně nebo Jižní Koreji.

Každoročně si některá z botanických zahrad vyžádá i semena naší běžné pampelišky. Před několika lety tak rostlina, která u nás není příliš oblíbena hlavně mezi majiteli trávníků, putovala dvakrát do Teheránu. Tam pravděpodobně české pampelišky rozšířily sbírky tamní botanické zahrady.

„Letos míří semena pampelišky do botanické zahrady v Angers ve Francii, kde předpokládáme jejich využití k vědeckým účelům,“ doplnil Kacerovský.