Táborská zoologická zahrada potvrzuje svou pozici jednoho z nejnavštěvovanějších turistických cílů celého regionu.

Hlavním lákadlem pro návštěvníky jsou vždy nová zvířata. I táborská zoo tak loni představila významný zvířecí přírůstek – kriticky ohroženou fosu madagaskarskou.

Jak uvedl ředitel zoo Evžen Korec, Tábor je teprve druhým místem v Česku, kde ji mohou lidé obdivovat. „Do budoucna navíc plánujeme vytvoření chovného páru a odchování potomků. To se velmi daří u našeho stáda zubrů evropských, kde jsme loni přivítali už druhé mládě.

Protože se jako jediná česká zoologická zahrada podílíme na navracení zubra evropského do přírody, měla by tato mláďata v budoucnu zamířit do některé ze zubřích rezervací,“ zdůraznil Evžen Korec.

Zoologická zahrada také pravidelně investuje do nových výběhů, na konci roku tak dokončila zcela nový prostor pro skupinu želv. Návštěvníci je na novém místě uvidí až letos. Loni se také zahrada rozrostla o nové herní prvky pro děti, například dřevěná prolézačka v podobě krokodýla je doslova uměleckým dílem.


NETRADIČNÍ ZÁŽITKY
Velkou novinkou loňského roku bylo zprovoznění tří pokojů, ve kterých mohou nejen milovníci zvířat strávit neobyčejnou noc přímo v areálu zoo a nechat se budit zvuky exotických zvířat. O tento netradiční zážitek je velký zájem, stejně jako o možnost vyzkoušet si práci ošetřovatelů v rámci zážitkového programu Staň se ošetřovatelem v ZOO Tábor.

Také pro letošní rok má táborská zoo velké plány. „Chceme rozšířit naše chovaná zvířata o další zvlášť ohrožené zvíře, které by k nám mělo dorazit už na jaře. Je to však naše překvapení pro návštěvníky, které odtajníme až před začátkem hlavní sezony,“ sdělil Evžen Korec.

PLÁNUJÍ PTAČÍ DŮM
Letošní rok by měl být také ve znamení zahájení zásadní investice – vybudování velkorysého ptačího domu. „Naše zoo chová mimořádnou kolekci velkých papoušků, kterou tvoří mimo jiné ohrožený kakadu molucký, ary zelenokřídlí či ary arakangy. Těchto druhů papoušků přežívají ve volné přírodě jen poslední tisíce.

Nový ptačí dům jim v souladu s koncepcí celé zoo nabídne vynikající podmínky, k dispozici budou mít rozlehlé vnitřní i venkovní voliéry. Domov v něm však najdou i jiné druhy ptáků,“ přibližuje plánovanou investici Korec. Zahájení prací je však podmíněno schválením změny územního plánu, což by se mělo stát v polovině roku.

KOLA PRO AFRIKU
Na podzim se táborská zoo také stala partnerem ostravského projektu Kola pro Afriku.Ve Větrovech tak vzniklo další sběrné místo pro nepotřebná kola. Ty poslouží na pomoc dětem v africké Gambii.

„Děti v Africe mají základní školy často vzdálené dvanáct i více kilometrů a právě z těchto důvodů tam moc nechodí. Díky daru se gambijský školák může svému studiu značně přiblížit,“ vysvětlil hlavní zoolog táborské zoo Ondřej Kott.