„Geny ovlivňující dlouhověkost jsme zatím objevili u velkého psího plemene cane corso a nyní se snažíme ověřit, zda se stejné geny dlouhověkosti nalézají i v genomu jiných psích plemen, kterých aktuálně zkoumáme hned šest,“ uvedl ředitel zoo a zároveň majitel chovatelské stanice Korec Corso Evžen Korec, který jako vystudovaný molekulární biolog a genetik vede výzkumnou skupinu táborské zoo.

Hnízdění dvou čapích samic v Chýnově na bývalém pivovaru.
Unikát. Lesbický čapí pár se usadil na hnízdě v Chýnově, stará se o osm vajec

První fáze výzkumu, jehož výsledky byly publikovány ve špičkovém světovém veterinárním časopisu BMC Veterinary Research, už má první konkrétní přínos. Je jím jednoduchý test, který umožní zjistit, zda se konkrétní pes plemene cane corso dožije vysokého věku. „Jednoduchým testem provedeným ze stěru ústní sliznice na principu PCR lze v jakémkoliv věku psa s velmi vysokou pravděpodobností zjistit, zda se jedinec dožije vysokého věku. Zájemce o pořízení psího mazlíčka tak může předem zjistit, jak dlouho ho bude doprovázet. Chovatelé pak mohou cíleným křížením dlouhověkých jedinců vytvořit dlouhověkou linii a zásadně tím prodloužit život odchovaných psů,“ vysvětlil ředitel Korec a upozornil, že zatím lze tento test použít právě pouze u plemene cane corso.

„Cílem je ověřit, zda se dá tato metoda využít i u ostatních psích plemen. Především u velkých plemen psů, která se dožívají nižšího věku, by mělo prodloužení života zásadní význam. Prodloužení délky aktivního života by ale jistě využili majitelé psů všech plemen,“ podotkl Korec, podle nějž je skutečnost, že velká plemena psů se dožívají nižšího věku, v rozporu s faktem, že v přírodě se větší zvířata ve srovnání s malými zvířaty dožívají vyššího věku.

Vlka ve městě Pürbach před pár dny zachytil Rakušan Rene Koppensteiner a umístil foto na sociální sítě.
Pár kilometrů od Velenic v rakouském příhraničí vyfotili vlka ve městě

Proč se velká plemena psů dožívají nižšího věku než malá, není v současné době známo. „Je ale velmi pravděpodobné, že tajemství je skryto v genech. Všechna plemena psů vznikla z vlka. Vlk se v zajetí dožívá až 20 let, což je významně více než se dožívá většina plemen psů. Při šlechtění většiny velkých plemen psů mohlo dojít ke ztrátě genů, které jsou zodpovědné za dlouhověkost. Lze si představit možnost, že pokud budou geny pro dlouhověkost nalezeny, bylo by možné pomocí metod genetického inženýrství je do genomu psů vnést a tak zásadně prodloužit věk,“ uzavřel Evžen Korec.