Královské město na skalnatém ostrohu nad řekou Lužnicí je mu věrné a brání jeho pravou víru. „Kalich, Víra, Tábor. Žižka, je náš bratr věrný,“ tyto husitské pokřiky opět zněly táborskými uličkami za svitu pochodní a dusotu koňských kopyt. Zazněl i nejznámější husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci.

Nepočítal s uzavírkou

Letos Jan Žižka nabral už na příjezdu zpoždění, nikdo z jeho družiny totiž nepočítal s uzavřenou Jordánskou hrází. Starosta Štěpán Pavlík mu vládu nad městem předal opět symbolicky palcátem. „Chtěl jsem si zkrátit cestu přes Jordán, ale vozy mi zapadly,“ vysvětloval zdržení hejtman.

Starosta ho upozornil, že měl volit pěší cestu po lávce. „Bratře Žižko, měl si sesednout a projít s pěchotou a všechny své vozy poslat přes Čekanice,“ připomněl Žižkovi Pavlík s tím, že mu posílal na cestu posly s aktuálními informacemi.

Táborská setkání, ilustrační foto.
Tábor se oblékl do svátečního hávu. Táborská setkání přináší řadu novinek

Slavnostního zahájení se zúčastnili nejen členové samosprávy, Jihočeského kraje, ale i významní hosté z okolí a zahraniční přátelé. Odpoledne příchozí bavilo středověké tržiště, zahrála brněnská dobová kapela Tempus a večer lidé mohli vidět i tematický videomapping na budově Staré radnice. Po pochodňovém průvodu zahrála slovenská kapela Hrdza a na Tržním náměstí bylo možné vidět také ohňovou show.

I sobota je nabitá

I sobotní program je pestrý, kromě dobových uliček, návštěvníky čeká na Velkém Šancu středověký tábor, tradiční odpolední kostýmovaný průvod a předání ceny města. Náměstí Mikuláše z Husi se promění v jarmark, Holečkovy sady v dětský ráj, v uličkách města vznikne také středověký špitál, ulička chudiny, či katovská ulička.

Hrát a zpívat se bude i na Střelnici. Nejvíce očekávané jsou večerní koncerty na hlavním pódiu na Žižkově náměstí, přijede Vojta Dyk se svým projektem D.Y.K., Debbi, či Monkey Business. Ohňostroj byl posunut na 22. hodinu. (lep)