Do příprav letošních Táborských setkání zasáhl příchod koronavirové epidemie. Čeká ho proto výrazně odlišný režim od posledních ročníků. Na Žižkově náměstí bude chybět pódium, nahradí ho stylizované staročeské trhy, které se potáhnou až k Tržnímu náměstí a náměstí Mikuláše z Husi. Podle mluvčího radnice Luboše Dvořáka bude program rozdroben do desítek menších scén. „Důvodem je to, aby nedocházelo ke kumulování návštěvníků,“ vysvětlil.

Podle starosty Štěpána Pavlíka bude možné i díky rozdílným programům na různých místech města regulovat počet osob na jednotlivých akcích. „Když si pomůžeme terminologií z oblasti filmu, letošní Táborky se uskuteční jako Blízká setkání místního druhu,“ upřesnil. Festival se tak sice bude muset obejít bez hudebních hvězd či průvodu, zato však dostane prostor řada místních spolků, sdružení a táborských hudebních těles.

Ilustrační foto.
Nová aranž husitského chorálu bude světovou událostí

V sobotu ve 12 hodin v děkanském kostele na Žižkově náměstí bude představena světová premiéra videoprojekce nové podoby husitského chorálu „Ktož jsú boží bojovníci – verze 2020“ s dokumentem o jeho vzniku a s lektorským úvodem. Na reprízy doje také ve Sboru božích bojovníků CČSH Tábor v sobotu podvečer a v neděli pak v gotickém sále Staré radnice. Na unikátním projektu se podílí přes 125 hudebníků ze 41 zemí a šesti kontinentů.

„Slavný chorál kreativně uchopila velká skupina nejtalentovanějších mladých muzikantů z celého světa. Neopomenutelným průvodním znakem bude také významné svědectví doby. Zpráva o tom, co a jak v roce 2020 vznikalo na šesti kontinentech jako pocta městu Táboru během celosvětové pandemie,“ upřesnil starosta Štěpán Pavlík.

Prostřednictvím americké akademie Berklee College of Music v Bostonu vytvoří k 600. výročí města novou orchestrální a pěveckou aranži klasického husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci, kterou nahraje 60 muzikantů a zpěváků ze 6 kontinentů za asistence
Tábor připravuje novou aranž chorálu Ktož jsú boží bojovníci

Na náměstí Mikuláše z Husi bude v sobotu celý den připraven program pro děti s pohádkami, kolotočem, houpačkami a putováním po Stezce malého práčete. Čekají na ně zastavení, kde si vyzkouší důležité znalosti středověkých práčat. Na konci stezky v Tismenickém údolí ve svém ležení na ně pak bude čekat hejtman Jan Žižka, který je pasuje na práčata. Velký šanc bude zase patřit v sobotu od 18 hodin šermířům a ve 22 hodin dojde na ohňovou show.

Na návštěvníky ovšem čeká hned celá řada novinek. Podrobný program je k nalezení na odkazu www.taborskasetkani.eu/