Rada města podle starosty Štěpána Pavlíka každoročně vybírá a poptává dodavatele technického zajištění a bezpečnostní a ochranné služby ale i řadu účinkujících. „Tvář festivalu tvoří hodně sledované historické aktivity, především páteční a sobotní průvod, letos jsme k tomu přidali i Žižkovu interaktivní družinu, která bude dělat různé performance,“ podotkl.

Do výběrového řízení se v posledních dvou letech hlásí pouze dvě skupiny, Plzeňský Landfrýd a Rytíři koruny české, které jsou schopné zvládnout obrovské průvody o minimálně 150 lidech. „Každoročně poptáváme také táborské Argo, které letos opět neprojevilo zájem a svou nabídku nedodalo,“ konstatoval starosta.

Na 33. ročník festivalu Táborská setkání přijede koncertovat i česká slavice roku 2023 Ewa Farna.
Na Táborských setkáních vystoupí Ewa Farna a Janek Ledecký, lístky lze už koupit

Skupina Rytíři koruny české vznikla v roce 1989, její členové se podíleli na stovkách akcí v Čechách i v zahraničí. Organizují například tachovské Husitské slavnosti, Děčínské slavnosti, Bechyňské slavnosti, Plzeňské slavnosti, v zahraničí mimo jiné Bitvu na Moravském poli v Rakousku, turnaje a slavnosti v Dánsku, v Německu a deset let vystupovali i ve Francii. Podíleli se také na natáčení asi 30 historických filmů. Jsou hlavními organizátory největší bitvy v Čechách – Rekonstrukce bitvy na Bílé Hoře. Členové souboru jsou zkušení šermíři a organizátoři, kteří provozují i další sporty jako box, judo, karate, hokej, florbal a podobně. Více o souboru zde.

Spolupráce s Landfrýdem nekončí

Po dvou letech se radní rozhodli pro změnu i na doporučení odboru kultury a odborníků, jako je člen Akademie rytířského umění David Mišík a historik Husitského muzea Zdeněk Vybíral. „Snažíme se soubory různě střídat a prolínat. Rytíři koruny české pro nás tyto aktivity zajišťovali v roce 2019, pak táborský průvod neměly, v posledních letech u nás působil Plzeňský Landfrýd. V žádném případě to ale neznamená, že naše spolupráce s nimi končí,“ upozornil Pavlík s tím, že pro Tábor letos realizují dvě rekonstrukce bitev v sobotu 20. července v Klokotech a v sobotu 12. října Žižkův vojenský Tábor v Tismenickém údolí.

Hlavní hvězdou letošního ročníku má být česká slavice, zpěvačka Ewa Farna, dalším zvučným jménem je písničkář Janek Ledecký. Kromě nich vystoupí například kapely Náhodný Výběr, Swing Band Tábor či Carisma. Nebude chybět ohňostroj nad Jordánem, středověké tržiště, dětský ráj, katovská ulička, předání ceny města a další tradiční zábava. Kompletní program Táborských setkání 2024 lze najít na oficiálním webu akce zde.

Slavnostní představení programu k výročí úmrtí Jana Žižky se konalo v Táboře ve středu 13. března.
Žižka bude ve světlech reflektorů v Táboře od dubna až do listopadu

Soubor Rytíři koruny české podle produkční Vlaďky Cholinské průvod s úvodním ceremoniálem organizoval již dvakrát. „Vystoupení na Táborských setkáních jsme si vždy užili a jsme rádi, že se můžeme letos znovu do Tábora vrátit za jejich krásnou atmosférou. Tyto slavnosti považujeme za jedny z nejlepších u nás,“ zmínila s tím, že jde o výbornou organizaci ze strany odboru kultury. „Těšíme se na diváky, kteří vždy tvoří výbornou atmosféru tím, jak reagují na účinkující,“ uvedla.

Vybírají nejlepšího Žižku

Jsou si vědomi, že se letos jde hlavně o připomínku 600 let od úmrtí jednookého hejtmana. „V současné době vybíráme vhodného kandidáta na roli Jana Žižky, který se nejvíce svojí osobností přiblíží tomuto válečníkovi. Diváci se s ním budou moci setkat tváři v tvář, popovídat a udělat foto,“ naznačuje Vlaďka Holická.

Táborská muzejní noc. Ilustrační foto.
Muzejní noc v Táboře nabízí husitu s palcátem, hmyzáky či Star Wars z lega

Součástí jeho doprovodu budou i další známí hejtmani. „V průvodu pojede asi devět samostatných koní a dalších pět potáhne válečné vozy. Účinkující budou rozděleni do čtyř bloků tak, abychom vytvořili plnost průvodu jak počtem účinkujících, zvířat, tak i akusticky,“ popsala produkční pro představu. Páteční večerní průvod se neobejde bez ohně. „Samozřejmě nesmí chybět pochodně,“ uzavřela Vlaďka Holická.

S Rytíři koruny české radní sepsali už smlouvu o dílo. Celý festival se letos ponese v duchu výročí 600 let od úmrtní Jana Žižky a 40 let partnerství s německým městem Kostnice, kdy mají přijet výhradně soubory z tohoto města.