Dramaturgové se při přípravách každý rok perou s myšlenkou, nakolik je správné ráz mezinárodního festivalu zakonzervovat, nebo ho výrazně obměnit. Letos, zdá se, bude změn a novinek dost. Letošním hlavním tématem, které se bude táhnout programem jako nit, je lidská odvaha ztělesněná osudem filozofa a teologa Jeronýma Pražského, který byl stejně jako Jan Hus upálen na koncilu v Kostnici (1416).

Změny vyplývají nejen ze samotného programu, ale i z toho, kdo ho bude organizovat. Vůbec poprvé v dějinách festivalu se stane, že město Tábor jako pořadatel vsadí na dva hlavní dodavatele historična a zábavy. Jinými slovy – táborští radní nesvěřili nejdůležitější části programu tradičnímu a ověřenému partnerovi, sdružení Housův mlýn, ale ukázali při výběrovém řízení prstem také na nabídku skupiny historického a scénického šermu Rytíři Koruny České z Plzně.

Podrobnosti Deníku sdělila vedoucí městského odboru kultury a cestovního ruchu Martina Suchá. „Cítili jsme, že slavnosti je třeba oživit, obohatit. Výběrového řízení se zúčastnilo více agentur, než bylo zvykem,“ podotkla šéfka táborské kultury s tím, že plzeňští Rytíři obstarají páteční pochodňový i sobotní odpolední průvod, kdežto pobočná agentura Housova mlýna s názvem Artifex Pragensis zajistí páteční úvodní ceremoniál a sobotní rytířský turnaj u Tismenického potoka. V praxi to znamená, že na slavnosti můžete zahlédnout dva Jany Žižky – jednoho plzeňského, druhého táborského. Oba dva hlavní trhy – středověký na Tržním náměstí a staročeský na nám. Mikuláše z Husi – má ve svých rukách přímo odbor kultury.

RYTÍŘI MAJÍ PREMIÉRU
Martina Suchá nespatřuje v sázce na levnější nabídku Rytířů Koruny České nic riskantního. „Je to skupina, která na trhu působí skoro 30 let. Podílí se například na rozsáhlé bitvě na Bílé Hoře. Jezdí účinkovat do Dánska či Francie. Pro nás je to důvěryhodný partner. Ve výběrovém řízení na průvody splnila všechny podmínky, které platily už dříve. Týkají se počtu koní, loučí, pěšáků, kostýmů,“ uvedla vedoucí odboru.

Ta rozptýlila obavy veřejnosti, že páteční noční průvod bude kratší. „Máme zajištěny tři šermířské společnosti, které plzeňské Rytíře rády doprovodí. Páteční průvod pečlivě a zodpovědně konzultujeme nejen s plzeňským dodavatelem, ale i s hasiči a ochrankou,“ uvedla Martina Suchá. Ta vysvětlila, jak je to s účastí běžné kostýmované veřejnosti v průvodech. Stačilo si zapůjčit kostým na matrice za 250 korun, složit vratnou kauci 200 korun a je možné vyrazit. „Takový účastník získal vstupenku zdarma. Kostým se vrací hned po sobotním průvodu do šestnácti hodin,“ upozornila.

JERONÝM PRAŽSKÝ
Odlišný scénář bude mít páteční ceremoniál. Obvyklý dialog se odehraje mezi Janem Žižkou a zmíněným Jeronýmem Pražským. „Ceremoniál jsme ladili tak, aby zapadl do dějové linky o odvaze. Jeroným ji dodá Žižkovi: Jdi do toho! V našich životech často padáme, váháme, ale jde o to se zvednout a nevzdat se,“ popsala krédo letošních Táborských setkání Martina Suchá. V duchu odvahy se bude odvíjet i následný videomapping.

Program festivalu obsahuje řadu novinek, například tzv. Teen zónu v areálu Housova mlýna, která se zaměří na vývoj počítačových her. Poprvé návštěvníci navštíví středověký špitál nebo fotbal mnichů, kde nepůjde ani tak o kopanou, jako o akrobatické představení. O něco kratší bude závěrečný program (hlavním obsahem je otevření památek) v neděli, který skončí už odpoledne. Martina Suchá tvrdí, že sílí hlasy, které chtějí, aby noc z neděle na pondělí nebyla na Starém městě rušena kovovými údery při úklidu hlavního pódia.

„Program jsme koncipovali tak, aby byl plný historična, ale zároveň do sebe prolnul prvky moderního města, nových trendů zábavy. Hlavní ale je, abychom vytvořili příjemnou atmosféru pro setkávání. Domnívám se, že v přípravě jsme udělali pro úspěch slavností maximum,“ míní vedoucí odboru kultury.
Program najdete na webu: www.taborskasetkani.eu

Letošní ročník zajistí soubory:
Šermířský spolek Tábor – Táborští Kupci (Tábor)
Dei Gratia (Tábor)
Aurum Tábor (Tábor)
Sdružení Housova mlýna (Tábor)
Batalion France Jabůrka (Tábor)
Táborská garda (Tábor)
Bohemian Bards (Chrudim)
Rytíři Koruny České (Plzeň)
Euphorica (Praha)
Merlet (Praha)
Berounští měšťané (Králův Dvůr)
Komediantská společnost Al Rašíd (Strakonice)
Artifex Pragensis (Praha)
Turdus Muzikus (Plzeň)
Lorika (Plzeň)

Vstupné na Táborská setkání:
Osoby 13 až 59 let 250,- Kč na místě
Osoby nad 60 let, držitelé průkazu ZTP 100,- Kč
Děti do 12 let včetně, držitelé ZTP/P – zdarma
V neděli je vstupné zdarma

Tipy na parking: plochy u plaveckého bazénu, zimního stadionu, nádraží, Tabačky; Petrohradská ul.