Táborská střední průmyslová škola má před sebou tříletý úkol, a sice „postavit” takzvaný Zelený most mezi školami a praxí.
Projekt za 17,5 milionu odstartovala ve čtvrtek 11. listopadu úvodní pracovní konference. Finance poskytla Evropská unie a cílem je vytvořit sedm vzdělávacích modulů s náplní využívání obnovitelných zdrojů energií a úspory energií ve stavebnictví.

„Tyto moduly máme za úkol vymyslet, zajistit metodiku, výuková skritpta o ověřit novou formu vzdělávání na partnerských školách,” řekl hlavní koordinátor projektu a ředitel místní školy Marcel Gause.

Školy na to mají tři roky. Táborská psůmyslovka koordinuje práci sedmi spolupracujících škol z celé České republiky a v současné době je v rámci Jihočeského kraje jediným realizátorem vzdělávacího projektu tohotu druhu přesahující hranice kraje.
Na schůzce si odborní učitelé a koordinátoři vytvořili pevný harmonogram prací a zásady spolupráce. Každá ze škol odjela s konkrétními úkoly v jasných termínech. Jak se je daří plnit a co všechno už stihly školy za rok realizovat?

Už máme alespoň pilíře toho mostu, reagoval včera na náš dotaz Marcel Gause. „Od loňského listopadu do letošního června jsme se věnovali přípravné části. Takže na konci školního roku byly hotové pracovní listy, učebny na odborné předměty jsme náležitě vybavili, uspořádali jsem workshop pro učitele,” vypočítává ředitel táborské průmyslovky.

Praktická část projektu se rozběhla v září, kdy také se konala celostátní konference, která měla učitele i studenty namotivovat. „Jde vlastně o třicetihodinový modul, kterého se na každé škole účastní třicet žáků. Celý projekt má takových modulů sedm, ty jsme vymysleli. Naši žáci pracují na úspoře energie ve stavebnictví. Jinde mají třeba téma biomasa pro energii nebo tepelná čerpadla. Nejde přitom jen o výuku, studenti mají v plánu také dvě exkurze,” uvedl Gause.

Celý letošní školní rok budou učitelé se žáky ověřovat, jak se materiály a pracovní listy povedly, zda není třeba něco změnit nebo předělat. O prázdninách totiž školy chtějí vydat ke každému tématu učebnici, DVD s prezentací pro každou hodinu a metodiku pro jiné učitele.
V Táboře se Zeleného mostu účastní kromě třiceti žáků také pětičlenná pracovní skupina, která projekt řídí, a pak odborná čtyřčlenná skupina, ve které pracují dva místní učitelé a zástupci stavební školy v Českých Budějovicích a ve Volyni.