Táborská matrika sídlící v historickém gotickém Ctiborově domě se dočkala rekonstrukce, konkrétně šlo o renovaci interiéru a zajištění bezbariérovosti, v přístavbě tak stavaři vybudovali výtah. V období od 24. října 2022 do 30. června se kvůli stavebním pracím oddávalo v Gotickém sále Husitského muzea a následně od 1. července v galerii U Radnice.

Jak již dříve Deníku sdělil architekt Jan Stach z ASKA architektonického studia, s kolaudací zhotovitel počítal nejdříve v prosinci. To se podle tajemníka města Lubomíra Šrámka naplnilo. „Oddávat se v opravené budově matriky začne znovu od nového roku, stejně tak bude od tohoto data veřejnosti sloužit obřadní síň k vítání nových občánků a dalším výjimečným příležitostem,“ potvrdil dobrou zprávu.

Táborská matrika se svatební obřadní síní.
Z táborské obřadní síně zmizí stopa 80. let

Jako každá oprava historického objektu se i tato rekonstrukce neobešla bez „porodních bolestí". V archivu praskl vodovod a čekalo se, až prostor vyschne. Nad stavaři také při zásazích v tak staré budově drželi dozor archeologové z Husitského muzea. Během stavby objevili historickou jímku, kterou naši předci odváděli splaškovou a dešťovou vodu.

O rekonstrukci Ctiborova domu a přístavbě výtahu za 6,3 milionu korun Táborský deník informoval ZDE.

Ctiborův dům ale není v Táboře jediným místem, který si snoubenci vybírají pro sňatky. „Nejčastěji využívanými místy mimo obřadní síň pro uzavírání manželství v Táboře jsou Holečkovy sady, Velký šanc, Tismenické údolí a park Pod Kotnovem,“ přiblížila vedoucí oddělení matrik Jitka Kittnerová.

Matrika je také místem, kde se sbíhají informace o všech narozených dětech. V Táboře se dosud (do 14. prosince 2023) narodilo na 692 dětí, z toho 381 chlapců a 311 dívek. „Letos evidujeme dvoje dvojčátka,“ dodala zajímavost. (lep)

Top pět dívčí jména:

1. Anna

2. Julie

3. Sofie

4. Viktorie

5. Nela

Top 5 chlapecká jména:

1. Jakub + Matyáš

2. Vojtěch

3. Matěj

4. Lukáš

5. Daniel