Ambulance hojení ran v táborské nemocnici přišla tento týden s novinkou: fólií, která umí ochránit kůži při ozařování. Onkologickým pacientům ji nabízí jako jedna z mála specializovaných ambulancí v republice. Většinou je totiž aplikují jen onkologická pracoviště.

Do Tábora speciální fólii dostala doktorka Adéla Holubová, konzultantka na hojení ran. Fólii otestovala na své známé a když viděla výsledek, sehnala dodavatele a teď citlivou pomůcku nabízí i ostatním onkologickým pacientům. Především ženám s nádorovým onemocněním prsou.

Co zmíněná ochrana dokáže?

Výzkumy jasně dokladují, že tato fólie v 92 procentech zabrání postižení kůže při ozařování. U většiny žen se během nebo po radioterapii v různém rozsahu objeví poškození kůže, od zarudnutí místa až po vředy. Kožní reakce přitom může být velmi bolestivá a ovlivňuje kvalitu života ženy, ale i její další léčbu. Proto jsem hledala firmu, která fólie nabízí. Velkou výhodou je, že nebrání v ozařování. Je možné ji nosit po celou dobu terapie, ale i po ní jako preventivní ochranu křehké kůže, například při styku s oblečením.

Řekla jste mi, že pro vaši ambulanci hojení ran jde o nadstandardní nabídku, znamená to, že fólii si nemocný musí zaplatit?

Ne, jsou zcela zdarma. Pacient k nám přijde a my mu kůži vyšetříme, čímž zjistíme, zda je možné fólii u něj použít. Nemusí totiž jít pouze o prso, ale o jakoukoli jinou část těla, kromě podpaží, kde se potíme. Pak vystavíme žádost pro revizního lékaře a mohu říct, že ve sto procentech se nám vracejí schválené. Na základě tohoto souhlasu revizního lékaře pošleme pacienta do zdravotnických potřeb a tam mu fólii zdarma vydají.

Pomohou všem?

Pomohou, pokud přijdou včas. V opačném případě, kdy je kůže již zarudlá, fólii aplikovat nelze, takže pak u nás pro pacienta hledáme jiný způsob pomoci.

Jak má pacient v případě zájmu postupovat?

Pro správnou aplikaci je důležité, aby pacient přišel do ambulance hned po zakreslení místa určeného k ozařování, a ještě před první radioterapií, které provádí nemocnice v Českých Budějovicích. Tady mu fólii nalepíme, ale je možné, aby se to některý člen rodiny pacienta u nás naučil a pak si je mohou lepit sami doma. To je výhodné hlavně při hygieně, protože místo s fólii není možné namáčet. Aplikace není složitá, každá trochu zručnější žena ji lehce zvládne.

Kdo všechno kromě onkologických pacientů vaši ambulanci hojení ran může využít?

Široké spektrum pacientů, léčíme hlavně bércové vředy, proleženiny, různé vředy při onkologických nemocech a specializujeme se také na transplantaci kožních štěpů na bázi prasečí kůže, v tom jsme byli vyhlášeni jako nejlepší ambulance v České republice.