Náhradní azyl knihovně podle mluvčího radnice Luboše Dvořáka samozřejmě zapůjčilo město Tábor. Jedná se o budovu zrušené pošty na Žižkově náměstí číslo 10.

„Knihovna jako taková se veřejnosti uzavře jen na dva měsíce. V sobotu 27. dubna bude naposledy otevřeno v Jiráskově ulici, v květnu a červnu bude zavřeno. A od 2. července znovu otevřeme už v budově bývalé pošty," uvedla ředitelka knihovny Eva Staněk.

Pobočky knihovny na Pražském Sídlišti (Zborovská 2696) a Sídlišti nad Lužnicí (Vídeňská 2931) budou podle Luboše Dvořáka fungovat po celou dobu, v květnu a červnu navíc s prodlouženou otevírací dobou až do 18 hodin. Čtenáři mohou navštívit i neautomatizované pobočky v Čekanicích (Pionýrů 242) a Náchodě (Benešovská 52).

„Hloubková rekonstrukce budovy knihovny v Jiráskově ulici 1775, financovaná z dotačního programu IROP, započne v druhé polovině tohoto roku a bude hotová do konce roku 2025. Poté se knihovna přesune zpět do původních prostor," dodala mluvčí knihovny Jana Lišková.

Co obnáší rekonstrukce knihovny

Projekt pod vedením Odboru investic a strukturálních fondů města Tábora, si klade za cíl vyřešit základní nedostatky budovy. "Dojde k výměně starých rozvodů elektřiny, vody a topení, provede se zateplení a výměna oken. Knihovna se promění i dispozičně. Ve druhém patře knihovny, na místě bývalých kanceláří, vznikne celé nové oddělení, kde se plánuje audiolab, zóna pro náctileté a přednáškový sál. Promění se i Knihovna pro děti a mládež, která nabídne větší komfort dětem i jejich rodičům, a ve třetím patře knihovny vzniknou kreativní dílny. Dojde rovněž k vybudování výtahu. Knihovna se tak stane místem otevřeným pro všechny, které odpovídá moderním trendům a poskytuje svým čtenářům kromě výpůjčních služeb i prostor pro setkávání, tvoření, vzdělávání," vysvětluje Luboš Dvořák.

Náhradní "bydliště" knihovny

Dočasné působiště na Žižkově náměstí bude čtenářům skýtat nové možnosti, ale i jistá omezení. Zatímco výpůjční služby a knihovní akce budou fungovat bez velkých změn, kvůli prostorovým možnostem může dojít k omezení některých služeb. Knihovna pro děti a mládež získá zvláštní místnost pro konání akcí zaměřených na dětské publikum. Velkým benefitem pak bude i umístění knihovny přímo v srdci Starého města, kam se čtenáři pohodlně dostanou autobusy č. 60 a 61.