Dveře městské knihovny v Jiráskově ulici, na jejímž vrcholu třetí nejstarší hvězdárna v Česku sídlí, se pro obyvatele i návštěvníky Tábora otevřou ve 21 hodin. Role jejich průvodce po hvězdárně i červencové noční obloze se ujme Václav Vondruš, popularizátor astronomie působící na táborské hvězdárně.

A co všechno si vyslouží vaši pozornost? Ve 21.11 hodin zapadne Slunce, a pak už vyjdou na noční scénu hlavní aktéři večera: Jupiter (21.37 hodin), Měsíc (21.47) a Saturn (21.55). Měsíc s Jupiterem budou v konjunkci (nejblíže u sebe) o půlnoci, ale vzdálenost mezi nimi bude podobná v průběhu celého nedělního večera.

Nedělní večerní akce je po nucené pauze vítaným startovním bodem pro další mimořádná pozorování, která si hvězdárna v Táboře pro veřejnost připravila.

„Moc se na to těšíme, protože ta jarní prodleva byla opravdu dlouhá,“ poznamenal za osazenstvo hvězdárny její koordinátor Pavel Šácha. „Věřím, že si k nám lidé znovu najdou cestu a společné chvíle na hvězdárně si užijeme minimálně tak jako v úspěšném loňském roce. Návštěvníkům můžeme slíbit, že si domů opět odnesou spoustu zážitků a zajímavých informací,“ dodal.

Od června už jsou veřejnosti zpřístupněné čtvrteční večery na táborské hvězdárně, které začínají ve 20 hodin. Po předchozí telefonické dohodě se lidé mohou na hvězdárnu přijít podívat i v jiných dnech.

Středa 1. července se stala startovním bodem pro přihlášky nových mladých zájemců do astronomického kroužku. Ten se odehrává pod křídly DDM Tábor, vede ho právě Václav Vondruš a svůj domov má právě na táborské hvězdárně.

Všechny podrobnější informace souhrnně přináší web táborské hvězdárny, který funguje od sklonku loňského roku.