„Vybírali jsme od minulého pondělí do pátku, každý den od osmi do osmi večer. Na to, jak je Tábor velký, moc lidí nechodilo. Zřejmě spíš posílají SMS a peníze na účet,“ uvažuje dobrovolná pracovnice táborského oblastního spolku Červeného kříže Věra Šticová.

Přitom bezprostředně po velké vodě jsou právě hygienické prostředky a balená voda to nejdůležitější.

„Město Tábor věnovalo na sbírku sto dvacet balíků vody a třiapadesát spacích pytlů. Vody putovaly rovnou do Protivína, ostatní věci jsme včera předali do humanitárního skladu v Českých Budějovicích,“ doplnila Šticová.

Přestože informace o pořádané sbírce proběhla v mnoha sdělovacích prostředcích, v solidaritě se nepřetrhli ani v Českých Budějovicích.

„Dvanáct hodin denně jsme vybírali a za tu dobu přišli dva tři lidé. Koncem týdne se alespoň probudili podniky a začali vozit vodu, prací prášky a podobně,“ uvedla ředitelka českobudějovického oblastního spolku Hana Vacovská.

Hadry a zase hadry

S čím se musel Červený kříž potýkat, byly hordy starého oblečení. Ti, kteří si zavolali, věděli dopředu, že se nevybírá. Přesto se ale pracovníci Červeného kříže doslova topili v hadrech.

„Na povodně už obnošené oblečení vůbec nejde. To, co sem občas lidi nosí, je spíš neúcta a ne humanitární pomoc,“ zhodnotila ředitelka.
Do vytopených domů se nejčastěji vozí nové ručníky nebo prostěradla a ložní prádlo.

„Výborně spolupracujeme s krajským krizovým štábem . Každý den objíždí postižená místa v kraji auto, které vozí sady drobného nářadí, hygienické prostředky, rukavice. Pracovníci v něm zároveň zajištují psychosociální pomoc, když je potřeba,“ doplnila ředitelka Vacovská.