S blížícími se Dušičkami přibývá lidí, kteří přicházejí na hřbitovy zapálit svíčku za své blízké. Zeptali jsme se proto šéfů pohřebních služeb v Táboře, jestli se v pohřebnictví zavádějí nějaké nové trendy.

„K novinkám patří například památeční sklo, do něhož se při výrobě nasype popel zemřelého, který vytvoří zajímavé obrazce," jmenuje František Volf, majitel stejnojmenné pohřební služby.

Památeční sklo vyrábí také pohřební služba Melich v Soběslavské ulici v Táboře. „Uděláme, na co si zákazníci vzpomenou. Jezdíme pohřbívat všude po republice, dokonce i v zahraničí. Pohřební služby jsou dnes už natolik vyspělé, že se do budoucna uvažuje i o tom, že by se nebožtíci pohřbívali do vaků, do nichž by se zasadil strom. Vznikl by takový zelený háj," vypráví Josef Melich, zakladatel vůbec nejstarší pohřební služby v republice. Podle něj se v současnosti více lidí nechává zpopelnit, do hrobu lidé své nejbližší pohřbívají zejména s blížícími se Dušičkami a Vánoci.

Obecně jsou Češi ale velmi konzervativní národ, který si nepotrpí na žádné okázalosti. František Volf za svou praxi zaznamenává zejména pohřby, kterých se účastní pouze nejbližší rodina. „Naproti tomu pompézně se loučí zásadně romská komunita," zmínil František Volf.

Agentura STEM/MARK vytvořila v roce 2013 statistiku, z níž vyplývá, že více než 90 procent všech Čechů nosí na hroby svých blízkých svíčky, ale jen deset procent navštíví hřbitov přesně v den svátku. Věnce jsou tradiční výzdobou hrobů přibližně u poloviny národa a lidé také rádi zdobí náhrobky vlastnoručně vyrobenými ozdobami. Za sváteční dekorace je třetina osob ochotna zaplatit pouze 100 až 200 korun.

„Češi jsou konzervativní a o smrti příliš nepřemýšlí, pokud jde ale o náhlý odchod, penězi nešetří. Když například rodina pohřbívá mladého člověka, je pohřeb většinou větší než bývá zvykem u starých lidí. Objednají více květin a třeba i dražší rakev," říká za pohřební službu Volf majitel.

Rozšiřování hřbitovů

Jak už zmínil Josef Melich, pohřbů do hrobů spíše ubývá. Ani nová místa se nevytvářejí. „Do hrobů se pohřbívají spíše lidé, kteří už ten svůj mají. Pro výstavbu nových míst jsou navíc v Táboře velmi špatné geologické podmínky. Zrovna dnes jsme kopali opuštěný hrob a narazili jsme na něčí ostatky… Kdyby město umělo pracovat s hrobovými místy a s evidencí a víc se o to postarali, tak by se dalo leccos vylepšit. Na hřbitovech jsou i hroby přes deset let zarostlé se zdevastovanými náhrobky a město řekne, že s tím nemůže nic dělat, protože nemá peníze," říká nespokojeně Josef Melich a dodává, že kdyby na tomto město zapracovalo, bylo by na hřbitovech spoustu volného místa. Každá obec by totiž měla mít rezervu na sto let dopředu.

Autor: Veronika Gigalová, Kateřina Šímová