1. 3. Ředitelé bojovali o místa

Tábor – Celkem čtrnácti ředitelům základních a mateřských škol prodloužila táborská radnice funkční období na dalších šest let, jak si žádá novela školského zákona. Další starostové měst čekali na přesné vyjádření ministerstva školství. Ředitelé středních škol však svou pozici museli obhajovat u konkurzu. Školy totiž zřizuje Jihočeský kraj.

6. 3. Oprava náměstí se protáhne

Soběslav – Soběslavští se mohli do konce února vyjádřit k nové studii rekonstrukce náměstí Republiky. Lidé nejdříve kritizovali redukci zeleně, počet a umístění parkovacích míst i dlažbu. Jejich připomínkami se pak zabývali radní. Práce na rekonstrukci se uskuteční v několika etapách. Začátek ale ještě jasný není. Letos plánuje pouze zažádat o dotaci na zeleň.

9. 3. Planá si faru musí pronajímat

Planá nad Lužnicí – Plánští jednají s církví, jakým způsobem naložit s farou. Ta neslouží svému účelu od roku 2011, kdy odtud odešel kněz.V současnosti si město pronajímá zahradu a spodní část budovy, kde je galerie. Faru by chtěli ale koupit. Českobudějovické biskupství však o prodeji neuvažuje. Město o budoucnosti fary jelo jednat také s biskupem.

12. 3. Muzeum komunistům neustoupilo

Tábor – Ředitel Husitského muzea v Táboře Jakub Smrčka upevnil tibetskou vlajku na budovu staré radnice. Husitské muzeum tak připojil k mezinárodní akci Vlajka pro Tibet. V zastupitelstvu za to od levice sklidil kritiku. Ladislav Šedivý (KSČM) to považuje za zneužití městské budovy, když radní vyvěšení tibetské vlajky neschválili. Politické dohady o vlajku dospěly i do ČSSD, která solidaritě s Tibetem nefandí z obavy reakcí Číny.

20. 3. Dívce hrozí až 20 let ve vězení

Tábor – Až 20 let ve vězení může strávit Lucie Vaňková, která v září 2011 vyhodila z okna dražické bytovky narozenou holčičku, kterou porodila na toaletě. Otcem dítěte byl tehdy čtrnáctiletý školák. Dívka má na svědomí kromě vraždy ještě pohlavní zneužití a krádež ve formě spolupachatelství. Mladíka přesvědčila, aby jejím rodičům vzal 40 tisíc korun.

22. 3. Tábor zdržel dálnici

Tábor – Posunutí zprovoznění dálničního úseku Tábor – Veselí nad Lužnicí až na červen 2013 má na svědomí Tábor. S tím na vedení města vyrukoval zastupitel a poslanec za ODS František Dědič. Podle něj je důvodem tzv. rozklad, kterým se město domáhalo řešení cesty pro cyklisty a pěší z Měšic ke Knížecímu rybníku. Starosta Jiří Fišer to ale odmítl.

26. 3. Táborský Svět dostal 3 miliony

Tábor – Diváků, kteří zůstali táborskému kinu Svět věrní, už moc není. Konkurenci multikin s projekcí 3D „obyčejné kino" jen s obtížemi zvládá. Zastaralá technika nemůže promítat snímky v digitální formě a nabídka analogových filmů je malá. Rozhodnutí o digitalizaci padlo na radnici začátkem letošního roku. Nyní Tábor získal dotaci 555 tisíc z Fondu pro podporu a rozvoj kinematografie. Zbylou částku, přibližně dva miliony bez DPH, doplatí Tábor z rozpočtu. Jen na milion korun vyjde nový koberec a pohodlnější sedačky.