Za jediný měsíc se k varovnému systému Tábora přihlásilo již 500 lidí. Kromě sirény, která ohlašuje případné nebezpečí, tak dostanou od radnice i SMS zprávu. Ta má tu výhodu, že je zastihne kdekoli.
„Služba funguje od přelomu května a června, informovali jsme o ní v Novinách táborské radnice. Zatím se přihlásilo okolo pěti set zájemců. Naštěstí však ještě nenastala situace, kdy bychom varovný systém SMS museli využít,“ upřesnila starostka Hana Randová. Doplnila, že služba je pro občany bezplatná, neboť je hrazena z rozpočtu.
Do systému varovných zpráv se může kdokoli přihlásit zasláním textové zprávy ve tvaru VSE. To v případě, že chce být informován o jakémkoli mimořádném nebezpečí. Druhou možností je zpráva ve tvaru NE VODA, která zajistí zasílání varování o všech mimořádných událostech kromě povodní. Zprávy se zasílají na číslo 720 001 526.
„Rádi bychom, kdyby nabídky využilo co nejvíce lidí. Mimo tuto službu budeme samozřejmě pokračovat i ve starém systému varování pomocí rozhlasu nebo telefonickém varování obyvatelů v ohrožených oblastech,“ dodala nakonec Randová.


Nejen varování
Podobný systém, jenž funguje v Táboře, se chystají zavést i v Plané nad Lužnicí.
„Zasílání SMS zpráv o krizových situacích občanům by mělo být spojeno i s informováním například o kulturních akcích v obci. Zatím jsme ve fázi příprav, takže ještě přesně nevíme, jak bude celá služba fungovat,“ sdělil starosta Jiří Šimánek.
Starosta doplnil, že si v rámci systému o včasném varování občanů podali žádost o dotaci na zavedení bezdrátového rozhlasu.
V Jistebnici zatím funguje systém, který rozesílá SMS zprávy pouze členům krizového štábu. „Samozřejmě můžeme do systému nastavit i skupinu ohrožených občanů,“ naznačil jistebnický starosta Vladimír Mašek.
Pro občany je tento postup radnic bezesporu vítanou pomocí. Jak ale někteří občané uvádějí, měla by se zlepšit informovanost o něm.
„Ještě jsem o tom ani neslyšel,“ podivil se například Miloš Volf z Tábora. „Určitě bych však rád takovou službu využíval. Rozhlasu totiž není někdy dobře rozumět,“ postěžoval si.
Helena Cílková z Větrov o systému sice ví, ale jak říká, doufá, že ho nikdy nebude muset využívat. „Vím o tom, je to dobrý systém, ale sama bych ho asi nevyužila, protože tam, kde bydlím, mi snad žádné bezprostřední nebezpečí nehrozí,“ míní.

Na zprávu v případě neočekávaných situací čeká již Martin Novák z Tábora. „Aktivoval jsem si službu hned na začátku, protože jsem byl zvědavý, jak funguje. Zatím jsem ještě neměl možnost to zjistit,“ řekl Deníku ve středu. O den později již mohl být spokojený. Město rozesílalo první zprávu s varováním před prudkým větrem a bouřkami.

Pavlína Procházková