VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tábor  ve  hvězdách  aneb  mistr  Jičín  měl  skoro  pravdu

Tábor – Procházkou dějinami Tábora jsme v předchozím díle došli do poloviny 17. století. Do časů vleklé poválečné bídy, moru, nemocí, úpadku. Příčí se mi začínat takovým vyprávěním letošní rok, do nějž si lidé povětšinou upřímně přáli, aby byl lepší než ten uplynulý, a dobře věděli proč.

5.1.2013
SDÍLEJ:

Bez hlásání konce pozemského světa by asi Tábor nebyl. Termín na rok 1420 stanovil i mistr Jičín.Foto: Josef Musil

Udělejme tedy intermezzo. Navštívil jsem správce táborské hvězdárny, astronoma Břetislava Vonšovského. Má v počítači šikovný program, jímž se dá stanovit přesné postavení planet a hvězd v kterémkoliv období, i hluboko do minula. Co kdybychom zjistili, jak vypadalo nebe v době, kdy v Táboře docházelo k osudovému dění? A co kdyby-chom z toho zkusili odvodit, jestli planety byly s takovým děním v souladu či nikoliv?

„Zajímavé," přikývl pan Vonšovský. „Jenomže já jsem hvězdář čili astronom. Nic-méně vůči astrologii jsem tolerantní, pokud ji hvězdopravci dělají upřímně, s cílem pomoct lidem. Budeme se tedy při našem povídání o postavení nebeských těles řídit jak rozumem, tak laskavou fantazií, abychom čtenáře na začátku roku potěšili něčím příjemným. Prostě budeme si hrát. To mohou i vědci."
Počítačový program potřebuje znát přesné místo a čas. Ten ale ze starých záznamů můžeme určit jen přibližně. V době vzniku Tábora si lidé s časem hlavu nelámali. Odpočítávali ho od okamžiku, kdy ráno zpoza obzoru vykouklo sluníčko. Poledne bylo, když jim slunce stálo v nadhlavníku. V jedné vsi tedy obědvali o nějakou tu minutku dříve než u sousedů za kopcem.

Nejprve se podíváme do období, pro které chiliastický kazatel Jičín stanovil návrat Ježíše na Zemi. Mělo se to přihodit mezi 10. až 14. únorem 1420. Nebýt tehdy takových informací, Tábor by asi nevznikl. Pro husity však byly směrodatné. O termínu nediskutovali, jen se trochu přeli, kde se v předpovězený čas Ježíš objeví.

Jak v té době vypadalo nebe nad Táborem, který ještě nebyl a na jeho místě se nacházely zbytky města Hradiště ze 13. století? Z období mezi 10. a 14. únorem 1420 jsme stanovili střed; dvanáctý únor. Program vyžaduje i přesný čas ve středoevropském určení. Nuže, pravé poledne. Počítač údaje přijal a připomněl nám, že opouštíme gregoriánský kalendář a přesouváme se do juliánského.

„Zvláštní obloha. Mimořádná," podivil se pan Vonšovský. „Slunce se nacházelo v souhvězdí neboli ve znamení Vodnáře. Merkur a Venuše taky. A dokonce i Uran! Tu planetu tehdy lidé ještě neznali, ale kvůli tomu ji nemůžeme vyloučit. I ona ovlivňovala dění."
V čem spočívá mimořádnost  oblohy  onoho  dne?

„Slunce i Venuše byly v konjunkci. To znamená Slunce jako vládce, zesilovatel všeho, a Venuše jako bohyně lásky se ve svých účincích spojily. Jejich sílu znásobuje znamení Vodnáře, což je znamení dumavé, rozvážné, přemýšlející v touze po vyšší úrovni, vyšším poznání. Takové postavení nebeských těles mohlo silně povzbuzovat lidi k cestě za duchovnem. Jak jsem řekl, ve Vodnáři se nachází i Merkur. Ten byl nejen obchodník, ale i posel bohů. V antice ho zpodobňovali s křídly na nohou."

Přítomnost „vodnářského" Merkura by tedy mohla ukazovat na to, že tuto situaci si přál bůh a bylo ji nutné li- dem zvěstovat. Postavení nebeských těles nahrává předpovědi středověkého mistra Jičína. A vlastně všech chiliastických proroků, s nimiž se tehdy roztrhl pytel. Hlásání konce bylo opravdu ve vzduchu, přesněji řečeno ve hvězdách, a možná bychom právě proto neměli tehdejší zvěstovatele znevažovat.

Kde se však v únoru 1420 vzala touha po vyloženě revoluční změně? Na příchod Krista přece lidé mohli jen zbožně myslet, poslušně pracujíce pro svoje feudály…
„To by se do celé záležitosti nesměl vmísit Uran," podotkl pan Vonšovský. „Uran je tvrdé a revoluční znamení. Hlásá nepokoje a rvačky. Jak se tak na to dívám, 12. února 1420 se na obloze objevila pěkně výbušná směsice. Takovému úkazu se říká stellium. Shluk těles ve stejném znamení. A revoluční Uran v pomyslném zvětšovacím skle dumavého Vodnáře? Ten neslibuje jen tak nějakou rvačku, nýbrž skutečnou revoluci od základu, vedenou mimořádně silnou ideou."

Tohle opět nahrává mistru Jičínovi, byť se jeho předpověď  nevyplnila.

Něco na tom je

„A já se mu nedivím, jelikož lidé v roce 1420 už nebyli žádní hlupáci," reaguje Břetislav Vonšovský. „Moderní astronomie byla ještě v plenkách, a astrologii vyučovali na univerzitách velicí učenci. Informace si už dokázali předávat na mezinárodní úrovni. Samozřejmě i tehdy existovalo několik myšlenkových proudů, které mezi sebou soupeřily a třeba se i vzájemně vylučovaly. Nemůžeme však mluvit o žádném záměrném šarlatánství. Lidé se zkrátka snažili odvodit co nejvíc z informací a možností pozorování, které jim tehdy byly dostupné."

Břetislav Vonšovský připomíná, že nejdůležitější objekty stellia 12. února 1420 však jsou Slunce s Venuší v konjunkci. Venuši, bohyni lásky, v jejím vyzařování dává Slunce punc. Takový byl pomyslný prapor všech, kteří se toho dne chystali pomoci Ježíšovi v jeho poslední pozemské bitvě se zlem.

Spasitel sice nepřišel, ale kazatelé rozšířili období jeho příchodu na celý rok. Do jeho dění se přes nebeskou báň podíváme také v příštím díle.

Josef Musil

Autor: Redakce

5.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky číšník/servírka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Praxe vítána., Kontakt osobně.. Pracoviště: Restaurace daniel s.r.o., 391 31 Dražice. Informace: Daniel Míka, +420 602 447 392.

Služby - Služby Ostatní služby 30 000 Kč

Specialisté v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) Samostatný pracovník řízení jakosti předsérie. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Samostatný pracovník řízení jakosti předsérie zabezpečuje realizaci záměrů organizace v oblasti řízení jakosti v části získávání výrobku, návrhu výrobku a návrhu výrobního procesu elektrotechnické výroby a montáže. Spolupracuje při vytváření a aktualizaci podnikového systému řízení jakosti, zavádí metody komplexní péče o jakost v celém průběhu životního cyklu výrobku. Zároveň dbá na dodržování standartů požadavků norem jakosti, zákazníků a normy ISO 26262., Pracovní činnosti:, - zpracovávání dokumentace a rozborů v rámci řízení projektu, - dohled nad projektem z pohledu norem jakosti a požadavků zákazníka, - vytváření analýz v rámci projektu např. FMEA, - stanovování způsobů dosahování požadované úrovně jakosti elektrotechnické produkce v rámci jejího návrhu, - zajišťování požadované kvalitativní úrovně vstupů, procesů a výstupů při realizaci projektu, - vedení příslušné dokumentace, - tvorba přejímacích podmínek a postupů pro kontrolu, třídění, označování a skladování nakupovaných surovin, materiálů, součástí a polotovarů určených k dalšímu zpracování, , Kvalifikační požadavky, odborné znalosti:, - bakalářský studijní program v oboru elektrotechnika nebo strojírenství, popř. vyšší odborné vzdělání v těchto oborech, - orientace v oboru technologie elektrotechnické výroby, - znalost systému a standardů jakosti a kvality v elektrotechnice, - porozumění výkresové dokumentaci (elektrotechnické, strojírenské), - znalost způsobů vytváření dokumentace jakosti nových výrobků a procesů v elektrotechnické výrobě, - znalost způsobů řízení projektů v automobilovém průmyslu, - pokročilá znalost anglického jazyka pro komunikaci se zákazníkem, , Zaměstnanecké výhody: týden dovolené navíc, penzijní připojištění, odměny, závodní stravování, zvyšování kvalifikace v rámci firemního vzdělávání, podnikový lékař a zubař v areálu společnosti, , Kontakt emailem (stegerova@brisk.cz). Pracoviště: Brisk tábor a.s., Vožická, č.p. 2068, 390 02 Tábor 2. Informace: Dana Štegerová, +420 381 492 230.

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 20 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti Zkušební technik. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pro absolventy, OZZ, OZP s max. II.stupněm invalidity., V náplni práce je provádění měření polotovarů, nástrojů apod. v měřícím středisku společnosti., Požadavky: ŘP.sk B, znalost metrologie výhodou., Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na dopravu, zvýhodněné závodní stravování, osobní účet zaměstnance, zvýhodněný telefonní tarif., Kontakt: osobně, emailem, telefonicky.. Pracoviště: Koh-i-noor mladá vožice a.s., 391 43 Mladá Vožice. Informace: Růžena Kalinová, +420 381 401 303,731 125 633.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 21 000 Kč

Ostatní učitelé a vychovatelé pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami Učitel/ka I.stupně se speciální pedagogikou / Osobní asistent/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup dle dohody., Požadujeme uchazeče se vzděláním dle § 7 odst. 2:, a) vysokoškolským vzděláním v akreditovaném magisterském studijním programu v oblasti pedagogických věd zaměřeným na speciální pedagogiku pro učitele, b) vysokoškolským vzděláním v akreditovaném magisterském studijním programu v oblasti pedagogických věd zaměřeným na speciální pedagogiku, studijního oboru speciální pedagogika a vzděláním v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na přípravu učitelů I.stupně ZŠ, c) vzděláním stanoveným pro učitele I. stupně ZŠ a vysokoškolským vzděláním v akreditovaném studijním programu v oblasti pedagogických věd zaměřeným na speciální pedagogiku, nebo vzděláním v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na speciální pedagogiku., , Stručná charakteristika místa: pedagogický pracovník - učitel ve třídě Základní školy, Základní školy speciální. Jedná se o kombinovaný pracovní úvazek Učitel/Osobní asistent., Speciální požadavky-znalosti: dobrý zdravotní stav a fyzická zdatnost, dobrý vztah k dětem s postižením, chuť pracovat v týmu a dále se vzdělávat. Znalost AAK,VOKS a problematiky autismu vítána., Příjem životopisů průběžně. , Zaměstnanecké výhody: 40 dnů dovolené, možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu., Kontakt emailem: sekretariat@kanka.info. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola a poskytovatel sociálních služeb, kaňka o.p.s., Helsinská, č.p. 2731, 390 05 Tábor 5. Informace: Lucie Zemanová, +420 381 212 872,607 278 092.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výprava judistů Sokola Tábor.

Táborští judisté zahájili sezonu třemi cennými kovy z krajského přeboru

Tlaková vlna po výbuchu plynu v kotli vyrazila okna kotelny na Plešivci.

Tlaková vlna po výbuchu kotle vysklila plešiveckou kotelnu

OBRAZEM: Mistr světa v sabráži předvedl svůj um

Tábor - Desátý ročník Táborského festivalu vína, který díky své délce (přes měsíc) patří mezi nejdelší gastrofestivaly v Evropě, míří do finále.

Trenér hokejistů Tábora Tomáš Matušík: Nebylo by šťastné vše potahovat černou

Tábor/ROZHOVOR/ - Mužstvo HC Tábor má za sebou ve druhé hokejové lize mimořádně krkolomnou sezonu. Po letech nesporné síly a hojné hokejové radosti prošlo výraznou obměnou a stanulo v podstatě znovu v prostoru startu.

Na co zajít do kina

Táborsko - Přinášíme přehled programu kin.

V Čimelicích při požáru rodinného domu uhořely dvě osoby

Čimelice - Krátce před druhou hodinou ranní začal hořet v Čimelicích dvoupatrový rodinný dům, následky jsou tragické.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT