VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tábor  ve  hvězdách  aneb  mistr  Jičín  měl  skoro  pravdu

Tábor – Procházkou dějinami Tábora jsme v předchozím díle došli do poloviny 17. století. Do časů vleklé poválečné bídy, moru, nemocí, úpadku. Příčí se mi začínat takovým vyprávěním letošní rok, do nějž si lidé povětšinou upřímně přáli, aby byl lepší než ten uplynulý, a dobře věděli proč.

5.1.2013
SDÍLEJ:

Bez hlásání konce pozemského světa by asi Tábor nebyl. Termín na rok 1420 stanovil i mistr Jičín.Foto: Josef Musil

Udělejme tedy intermezzo. Navštívil jsem správce táborské hvězdárny, astronoma Břetislava Vonšovského. Má v počítači šikovný program, jímž se dá stanovit přesné postavení planet a hvězd v kterémkoliv období, i hluboko do minula. Co kdybychom zjistili, jak vypadalo nebe v době, kdy v Táboře docházelo k osudovému dění? A co kdyby-chom z toho zkusili odvodit, jestli planety byly s takovým děním v souladu či nikoliv?

„Zajímavé," přikývl pan Vonšovský. „Jenomže já jsem hvězdář čili astronom. Nic-méně vůči astrologii jsem tolerantní, pokud ji hvězdopravci dělají upřímně, s cílem pomoct lidem. Budeme se tedy při našem povídání o postavení nebeských těles řídit jak rozumem, tak laskavou fantazií, abychom čtenáře na začátku roku potěšili něčím příjemným. Prostě budeme si hrát. To mohou i vědci."
Počítačový program potřebuje znát přesné místo a čas. Ten ale ze starých záznamů můžeme určit jen přibližně. V době vzniku Tábora si lidé s časem hlavu nelámali. Odpočítávali ho od okamžiku, kdy ráno zpoza obzoru vykouklo sluníčko. Poledne bylo, když jim slunce stálo v nadhlavníku. V jedné vsi tedy obědvali o nějakou tu minutku dříve než u sousedů za kopcem.

Nejprve se podíváme do období, pro které chiliastický kazatel Jičín stanovil návrat Ježíše na Zemi. Mělo se to přihodit mezi 10. až 14. únorem 1420. Nebýt tehdy takových informací, Tábor by asi nevznikl. Pro husity však byly směrodatné. O termínu nediskutovali, jen se trochu přeli, kde se v předpovězený čas Ježíš objeví.

Jak v té době vypadalo nebe nad Táborem, který ještě nebyl a na jeho místě se nacházely zbytky města Hradiště ze 13. století? Z období mezi 10. a 14. únorem 1420 jsme stanovili střed; dvanáctý únor. Program vyžaduje i přesný čas ve středoevropském určení. Nuže, pravé poledne. Počítač údaje přijal a připomněl nám, že opouštíme gregoriánský kalendář a přesouváme se do juliánského.

„Zvláštní obloha. Mimořádná," podivil se pan Vonšovský. „Slunce se nacházelo v souhvězdí neboli ve znamení Vodnáře. Merkur a Venuše taky. A dokonce i Uran! Tu planetu tehdy lidé ještě neznali, ale kvůli tomu ji nemůžeme vyloučit. I ona ovlivňovala dění."
V čem spočívá mimořádnost  oblohy  onoho  dne?

„Slunce i Venuše byly v konjunkci. To znamená Slunce jako vládce, zesilovatel všeho, a Venuše jako bohyně lásky se ve svých účincích spojily. Jejich sílu znásobuje znamení Vodnáře, což je znamení dumavé, rozvážné, přemýšlející v touze po vyšší úrovni, vyšším poznání. Takové postavení nebeských těles mohlo silně povzbuzovat lidi k cestě za duchovnem. Jak jsem řekl, ve Vodnáři se nachází i Merkur. Ten byl nejen obchodník, ale i posel bohů. V antice ho zpodobňovali s křídly na nohou."

Přítomnost „vodnářského" Merkura by tedy mohla ukazovat na to, že tuto situaci si přál bůh a bylo ji nutné li- dem zvěstovat. Postavení nebeských těles nahrává předpovědi středověkého mistra Jičína. A vlastně všech chiliastických proroků, s nimiž se tehdy roztrhl pytel. Hlásání konce bylo opravdu ve vzduchu, přesněji řečeno ve hvězdách, a možná bychom právě proto neměli tehdejší zvěstovatele znevažovat.

Kde se však v únoru 1420 vzala touha po vyloženě revoluční změně? Na příchod Krista přece lidé mohli jen zbožně myslet, poslušně pracujíce pro svoje feudály…
„To by se do celé záležitosti nesměl vmísit Uran," podotkl pan Vonšovský. „Uran je tvrdé a revoluční znamení. Hlásá nepokoje a rvačky. Jak se tak na to dívám, 12. února 1420 se na obloze objevila pěkně výbušná směsice. Takovému úkazu se říká stellium. Shluk těles ve stejném znamení. A revoluční Uran v pomyslném zvětšovacím skle dumavého Vodnáře? Ten neslibuje jen tak nějakou rvačku, nýbrž skutečnou revoluci od základu, vedenou mimořádně silnou ideou."

Tohle opět nahrává mistru Jičínovi, byť se jeho předpověď  nevyplnila.

Něco na tom je

„A já se mu nedivím, jelikož lidé v roce 1420 už nebyli žádní hlupáci," reaguje Břetislav Vonšovský. „Moderní astronomie byla ještě v plenkách, a astrologii vyučovali na univerzitách velicí učenci. Informace si už dokázali předávat na mezinárodní úrovni. Samozřejmě i tehdy existovalo několik myšlenkových proudů, které mezi sebou soupeřily a třeba se i vzájemně vylučovaly. Nemůžeme však mluvit o žádném záměrném šarlatánství. Lidé se zkrátka snažili odvodit co nejvíc z informací a možností pozorování, které jim tehdy byly dostupné."

Břetislav Vonšovský připomíná, že nejdůležitější objekty stellia 12. února 1420 však jsou Slunce s Venuší v konjunkci. Venuši, bohyni lásky, v jejím vyzařování dává Slunce punc. Takový byl pomyslný prapor všech, kteří se toho dne chystali pomoci Ježíšovi v jeho poslední pozemské bitvě se zlem.

Spasitel sice nepřišel, ale kazatelé rozšířili období jeho příchodu na celý rok. Do jeho dění se přes nebeskou báň podíváme také v příštím díle.

Josef Musil

Autor: Redakce

5.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Telefonní operátor 16 000 Kč

Operátoři telefonních panelů telefonní operátor/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: výběrové řízení se bude konat 27.6.2018 v 10:00 v budově ÚP v Táboře 2.patro č. 302, nabízíme pozice telefonní operátor/ka, která obnáší aktivní telefonické kontaktování předem připravené databáze firem. Nejedná se o telefonický prodej nebo kontaktování domácností/občanů s nabídkou uzavírání smluv nebo prodeje produktů!!! pracovní doba 9:00 - 14:00, dobrá znalost českého jazyka, znalost PC, kontakt tel.. Pracoviště: Axxel investment s.r.o.., Vančurova, č.p. 2904, 390 01 Tábor 1. Informace: David Řípa, +420 737 050 000.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 600 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocný stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12600 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: práce ve výškách, dobrý zdravotní stav, Kontakt emailem, telefonicky.. Pracoviště: Acg-stavby s.r.o. - prac., Kosova, č.p. 2894, 390 02 Tábor 2. Informace: Evelina Ficajová, +420 776 000 093.

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 15 000 Kč

Úředníci ve skladech skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme bezúhonnost a dobrý zdravotní stav ., 5 týdnů dovolené , příspěvek na stravování , jazykový kurz v rámci firmy , příspěvek k penzijnímu připojištění a další benefity podle dosažených pracovních výsledků,, kontakt e-mailem nebo tel.: 7:00-15:00. Pracoviště: Vsp data a.s., Údolní, č.p. 2188, 390 02 Tábor 2. Informace: Martina Mrázková, +420 381 489 166,731 401 572.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 21 840 Kč

Policisté policisté. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21840 kč, mzda max. 26290 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Podmínky pro přijetí: občan ČR, plnoletý, bezúhonný, v dobré psychické a fyzické kondici, musí projít přijímacím řízením - psychotesty, fyzické testy a lékařské testy. Po přijetí do služebního poměru nastupuje policista do školy, která trvá 1 rok /pravděpodobně Brno/. Zdarma ubytování, strava i doprava. ŘP min. skupiny "B"., Po úspěšném splnění služební zkoušky /po třech letech služby/ služební poměr na dobu neurčitou, jistota růstu služebního příjmu v závislosti na odsloužených letech, při nemoci čerpá policista plný služební příjem /s výjimkou prvních tří dnů/, má nárok na celou řadu dalších omluvených nepřítomností s plnou náhradou služebního příjmu, nárok na 30 dní dovolené ročně, nárok na příspěvek z FKSP 7.000,- Kč, placené přesčasy, placené služební pohotovosti, příplatek za službu ve svátek, umožnění vzdělávání při výkonu služby, po 15 letech služby nárok na 14 dní ozdravného pobytu v každém roce služby, kontakt telefonicky 7:00 - 15:30 nebo e-mailem. Pracoviště: Krajské ředitelství policie jihočeského kraje, tábor, Soběslavská, č.p. 2763, 390 02 Tábor 2. Informace: Štěpánka Tupá, +420 974 238 400.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kroužkování čápů v Hluboké nad Vltavou.
16

OBRAZEM: Čapí mláďata už zdobí kroužky

Čtvrtý ročník traktoriády v Sedlečku u Soběslavi.
19

OBRAZEM: Traktory zaplnily parket v Sedlečku u Soběslavi

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

OBRAZEM: Tučapy si připomněly slavného rodáka, dirigenta Karla Ančerla

Tučapy – Mimořádného dirigenta Karla Ančerla si v sobotu připomněli v Tučapech na Soběslavsku. U odhalení busty muže, který jediný z židovské rodiny přežil koncentrační tábor, byli nejen obyvatelé obce a jeho vnučka, ale třeba i velvyslankyně Kanady, kde Karel Ančerl také působil.

Slavnosti růže: Diváci obdivovali drezúru fríských koní

Český Krumlov/OBRAZEM/ - S velkým zájmem diváků se setkala novinka v programu Slavností pětilisté růže. A sice drezúra fríských koní, která tentokráte vystřídala rytířský turnaj.

V Kaplici končí ředitel i gympl

Kaplice - Studium na kaplické střední škole a učilišti pokračuje. Současný ředitel školy však ve funkci končí. Kraj hledá nového. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT