Společnost C-Energy Planá zvítězila s nejnižší cenou v zadávacím řízení společnosti Bytes Tábor na zajištění dodavatele tepelné energie pro Sídliště Nad Lužnicí a Ústecké předměstí.

Uspořit by město mělo celkem nejméně 220 milionů korun během dvacetiletého kontraktu. Zmíněné úspory vycházejí z porovnání vítězné nabídky ve výši 405 korun za 1 GJ tepla s druhou konkurenční nabídkou od Teplárny Tábor.

Dodávka tepla v podobě horké vody bude generována v plynových motorech. Čistší energie tak nahradí dosavadní teplo vyráběné spalováním uhlí. Při výrobě tepla pro dvě táborská sídliště tak dojde ke snížení emisního zatížení až o 15 tisíc tun CO méně než doposud.

Ředitel konkurenční Teplárny Tábor Tomáš Paur však již dříve uvedl, že je k využívání plynu skeptický. „Nejsem si jistý, jestli plyn nebude jen další slepá ulička,“ sdělil s odkazem na to, že se jeho cena může v průběhu let výrazně změnit. Odkázal také na závislost na dodávkách plynu z Ruska.

Již v loňském roce přitom došlo k roztržce mezi městem a Teplárnou Tábor. Subjekty se nedokázaly shodnout na podílu distribuce energie ke konečným odběratelům. Bytes tak tehdy nejenže přišel o peníze z pronájmu části sítě, ale také na sebe musel převzít veškeré ztráty, k nimž při přenosu páry dochází.

Jednou z možností, kterou tehdy jednatel Bytesu Ondřej Semerák zvažoval, byla i investice do vlastních kotelen. Nakonec však místo toho zvítězila varianta vyhlásit výběrové řízení na dodavatele tepla. Celkový instalovaný výkon v Plané nad Lužnicí je 60 MWe, respektive 110 MWt.

„Podstatně nižší cenu nabídla C-Energy Planá i přes významnou investici do nového horkovodu, který musí pro zajištění stabilních dodávek tepla vybudovat,“ uvedl jednatel společnosti Ivo Nejdl. V roce 2019 budou v Plané nad Lužnicí instalovány dva další motory Rolls Royce.