Pod povrchem Tábora se to hemží tisíci hlodavců. Není divu, sami si je krmíme. Teď jim město narafičí smrtelnou pochoutku. Jan Fišer, vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu, upřesnil, že plošnou deratizaci si Tábor objednává celkem čtyřikrát v roce. Tedy o dvě více než bývá zvykem.
Již několik let je má rozdělené do čtyř období, kdy první začíná na jaře. „Početní stav hlodavců se mění podle informací jednotlivých odborných firem. O něco lepší se teď jeví v městských zařízeních jako například u Bytesu, horší je to v kanalizační síti," říká Jan Fišer.
Jako chybu vidí chování lidí v domácnostech. Živnou půdu, až přímo blahobyt, připravujeme potkanům splachováním potravin do záchodu nebo do drtičky odpadů ve dřezu. Do podzemí tak posíláme vydatnou stravu.
„Navíc, jak se dnes šetří vodou, tak se potraviny zachytávají v přípojkách a dál do kanalizace už se nedostanou," naznačil Jan Fišer, kde leží prostřený stůl, který zvířata láká čím dál tím blíž k bytům.
S hlodavci je ale třeba zatočit i jinde, například v porostu městské zeleně. Jejich výskyt registrovali například v Husově parku nebo na sídlištích.
Do plošné deratizace, která začne v pondělí, se zapojí město, Bytes, Teplárna Tábor, Čevak a Stavební bytové družstvo Tábor. Vybraná odborná deratizační firma bude klást návnady podle předem stanoveného harmonogramu ve vytypovaných lokalitách.
Jedovaté hody
Nejnáročnější díl připadá na Čevak, který má od Vodárenské společnosti Táborsko v pronájmu veškeré rozvody vodovodu i kanalizace. V aglomeraci tří měst nechají návnadu položit na téměř 210 kilometrech. Jen v Táboře je to 142 kilometrů.
„My návnadu necháváme položit jen dvakrát ročně, což nás vychází na dvě stě tisíc korun. Firmě vždy určíme, kde jsou kanalizační šachty,
a kam mají návnadu položit. Důležité je, aby deratizaci udělali všichni najednou, aby se potkani jen nepřesunuli do jiného kanálu," naznačil Milan Křiklán z Čevaku, že v pondělí by proti potkanům měli zakročit i další soukromí majitelé rodinných i jiných domů. Bytes za ty své zaplatí přes sto tisíc korun.
Jedna dávka jedu na obyvatele kanálů stačit nebude. Jan Fišer říká, že po týdnu nástrahy zkontrolují a pokud budou zkonzumované, přidají další chod. Krmit jedem budou potkany tak dlouho, dokud na místě nezůstane ležet. O mrtvá těla se postarají buď přeživší jedinci, nebo firma, jež deratizaci provede.
Zatímco Čevak se postará o potrubí, město nechá ošetřit zelená prostranství. Stanislav Mrázek z odboru životního prostředí nesdílí obavy o děti nebo zvířata. „Firma návnadu umístí vždy tak, aby k ní nemohli ani domácí mazlíčci, tedy například do děr," upřesnil Milan Křiklán.
Loni touto dobou měl Tábor s potkany velký problém. Množili se neuvěřitelnou rychlostí a nezastavili se ani před prahy bytů. S tím mají zkušenost lidé z Pražského Sídliště. Nejde totiž pouze o splachování jídla do záchodové mísy, ale také o vyhazování zbytků do kontejnerů před domy. Jan Fišer přemnožení potkanů nazval civilizačním problémem, jímž platíme za své dobré bydlo.