Jak informuje manažer cirkusu Mates Břešťák alias děsivý klaun Špína, červené šapito stojí jako loni za Jump arénou nedaleko Kauflandu. „Připravili jsme pro Tábor úplnou novinku, v druhé polovině programu se objeví klec s umírajícím ptákem nebo andělem. Každý v tom může vidět něco jiného. Dalších osm dobrých andělů se ho bude snažit zachránit,“ přibližuje s tím, že plánují nechat anděly i létat vzduchem.

Premiéra programu Poslední nádech hororového cirkusu Ohana v Českých Budějovicích se uskutečnila v pátek 16. června 2023.
Hororový cirkus Ohana hostuje v Budějovicích. Premiéru zakončil striptýz

V Táboře představí i nový program Poslední nádech, který měl premiéru teprve před měsícem v Českých Budějovicích. „Největší atrakcí je kolo smrti. Aktuálně točím nový pořad, který má jít na podzim do televize, část je improvizovaná a část choreografie by se měla objevit i u nás v cirkuse,“ naznačuje Břešťák.

Vystoupení umělců v Ohana horor cirkusu v pátek 16. července na českobudějovickém sídlišti Máj.
Hororová rodina děsí a baví v Budějicích. Nahlédněte do šapitó

Vedra v cirkusovém stanu je přinutila pořídit nové ventilační zařízení. „Koupili jsme pro lidi obří fukary, je to pak daleko příjemnější. V sobotu jsme v tom největším vedru vystupovali v Českém Krumlově, nechtěli jsme rušit program, a i v sedmatřiceti stupních jsme to v kostýmech zvládli. Stan byl plný, návštěvnost skvělá, aplaus nekončil a lidé byli vděční, že program jel, jak měl,“ podotýká s tím, že zpětná vazba je pro umělce nejdůležitější.

Pobyty na vlastní kůži

Novou aktivitou hororové rodiny je něco jako cestovní kampaň. Lidé si mohou na týden na vlastní kůži vyzkoušet cirkusový život. „Návštěvníci, kterým se to líbí a chtějí poznat cirkus z druhé strany, nabízíme týdenní pobyt ve vlastním stanu. Jde o netradiční zaměstnání a prostředí, a tak je necháváme okusit náš styl života se vším všudy,“ vysvětluje Břešťák.

V Táboře do neděle hostuje jedinečný český cirkus, hororová rodina Ohana přijela do druhého největšího města v kraji poprvé.
VIDEO: Hororová rodina poprvé dorazila do Tábora, děsit bude do neděle

Mohou si tak vyzkoušet běžné činnosti od stavby šapito, přes administrativu, výrobu popcornu, až po práci v zákulisí i na pódiu. „V průběhu týdne to graduje, učí se s námi třeba i jednoduchou choreografii, vytváříme pro ně speciální make-up i vlastní kostým, a nakonec mohou i vystupovat,“ shrnuje manažer hororového cirkusu. Zájemci o netradiční pobyt se mohou hlásit přes sociální sítě či webové stránky cirkusu. „Má to celkem velké ohlasy. Mnoho lidí nám píše, že raději než k moři pojedou k nám, tak se moc těšíme na nové tváře,“ uvádí.

Vzhled stanu tvoří sprejeři

Cílem cirkusu Ohana se tak nestává pouze jejich vystoupení, ale snaží se zapojit širokou veřejnost. Kromě toho pořádají každý víkend afterparty v podobě diskotéky a dávají šanci začínajícím pouličním umělcům. „Nabízíme možnost se kreativně vyřádit na našem stanu, už zase vypadá trochu jinak. Vítáme místní grafiťáky, kteří mohou legálně pomalovat stěny stanu a změnit tak jeho podobu,“ uzavírá Břešťák s tím, že v Budějovicích se do tvorby zapojila parta mladých lidí, která tvoří ve výškách. Její členové nastříkali dva obrazce přikurtovaní na nejvyšších místech šapito.

Matěj Břešťák.
Klaun Špína pozval své hosty v Prostřeno na krvavou rybu nebo žabinec

Novinkou pro letošní rok kromě nabitého programu inspirovaného maskami všeho druhu, o kterém jsme informovali ZDE, jsou mimo jiné tematické bary, rozsáhlá škála krvavých a morbidních suvenýrů od triček přes trenýrky, kalhotky až po kšiltovky, a třeba také salon s dočasným hororovým tetováním.