Kdo v těchto dnech prochází pod okny Divadla Oskara Nedbala, zní mu do kroku Mozart nebo Puccini. Osmdesát sedm mladých umělců, studentů či absolventů vysokých škol v Táboře studuje díla hudebních velikánů pro pražský festival Prague Summer Nights. Don Giovanni tak opět po 229 letech rozezní pražské Stavovské divadlo, kde si svoji operu Mozart v roce 1787 i sám řídil. 

Manažer projektu Jeffrey Mistri nás provedl táborským divadlem, jehož prostory splnily veškeré požadavky k přípravě opery Don Giovanni a Pucciniho jednoaktovek Gianni Schicchi a Sestra Angelica. „Jsou tady mladí umělci z jedenadvaceti zemí světa a budeme u vás v Táboře celkem jedenáct dní," upřesnil pro Táborský deník a umožnil nám nahlédnout pod ruce dirigentů Johna Nardolilla a Jamesona Burtona i být svědkem zrodu Dona Giovanniho v podání Portugalce Tiaso Motose.

Dobrou zprávou pro Tábor je, že mu před cestou do Prahy věnují dva koncerty. Dosluhující ředitel divadla Karel Daňhel přítomnost umělců, především z Ameriky, přirovnává k události, kdy si táborské divadlo vybral štáb pro natáčení sekvencí hollywoodského filmu Iluzionista a na prknech malého sálu stál herec titulní role Edward Norton.
Tentokrát Táboru pomohla náhoda. „A také štěstí, že nemusíme nikoho hledat, ale že oni si vyhledávají nás," podotýká s uspokojením v hlase Karel Daňhel. 

Agentura, která pro Prahu festival Pražské letní noci i letos pořádá, si loni ke zkoušení účinkujících pronajala prostory v Praze, letos sáhla po Táboru.
„V Praze se jí to totiž letos nepodařilo, a tak vyrazili do Českých Budějovic. Ani tady si nic nenašli, ale když jeli na zpáteční cestě přes Tábor, zastavili se u nás," vzpomíná Karel Daňhel na nečekanou návštěvu, která ho vytrhla od cesty na oběd a jež se tu zastavila na doporučení agenta z Jihoafrické republiky.

„Během krátké doby jsme pak dostali vyrozumění, že mají o pronájem táborského divadla zájem. Poté následovala dlouhá emailová korespondence přes oceán, myslím, že jich bylo kolem čtyřiceti a když všechno klaplo, dostali jsme za naši vstřícnost a ochotu upravit si svůj vlastní divadelní program, rozhodli se nám věnovat dvě představení," dodává ředitel divadla s tím, že z dramaturgického plánu musela naštěstí ustoupit pouze jedna pohádka.

Vypořádat se vedení divadla muselo ale nejen s ekonomickou stránkou propůjčení pódií a D klubu početnému souboru, ale také s technickými požadavky. Například s takovým, že ve všech propůjčených zkušebnách musejí mít umělci k dispozici kvalitní piano. Divadlo jich má celkem pět, ale ne všechna mohla být považována za koncertní nástroj. Díky práci odborníka se je nakonec podařilo připravit tak, aby v posudku obstála.

V Táboře zpěváky a hudebníky, kteří se vzdali honorářů, můžete slyšel v pátek od 19 hodin v malém sále, kde 30 zpěváků zazpívá různé písně a árie. V sobotu se pak ve velkém sále ve stejný čas představí orchestr o 42 hráčích. Předplatitelé všech skupin oba koncerty uslyší jako dárek zcela zdarma, ostatní veřejnost za symbolické vstupné 90 korun.