S návrhem na oživení náměstí přišla vedoucí odboru životního prostředí Jana Daňková. „Přišla se dvěma náměty: podle jednoho bychom náměstí oživili dalším mobiliářem. Dále nabídnout lidem sezení ve stínu, osvěžení v letních měsících. Nabízí se i využití vodovodu, který tam je již nainstalován,“ popsal místostarosta Václav Klecanda. Na náměstí by se tak mohlo objevit například mlžidlo či pítko.

Za největší výhodu chystaných úprav pak místostarosta označil jejich modularitu, tedy možnost je libovolně přestavovat a přeskupovat. „Mohli bychom to udělat vždy, když se stávající podoba náměstí takříkajíc okouká,“ vysvětlil.

Jako další prvky se nabízí také květináče s trvalkami či vyššími keři. Podobné květináče již nechala radnice na pravé části náměstí postavit loni.

Elektromobil táborských strážníků.
Elektromobil táborských strážníků potrápila porucha. Mohlo za ni zvíře

„Naší představou je vytvořit na náměstí takzvanou efemérní neboli dočasnou zahradu. Hlavní výhodou by bylo to, že nepotřebuje žádné zásadní stavební úpravy,“ uvedl a odkázal na zkušenosti, které s podobným typem zahrad mají města ve Francii.

Volání části veřejnosti po zimním kluzišti se zatím město nechystá vyslyšet. Důvodem jsou náklady, které by se šplhaly až ke třem milionům. Chystané úpravy vyjdou maximálně na stovky tisíc. Návrhy bude nyní posuzovat městský architekt a komise rozvoje města.

Z náměstí také v nejbližší době zmizí kostka s pódiem, město se rozhodlo její pronájem neprodloužit.