Podle starosty Štěpána Pavlíka jde o lokalitu, kde je posílení parkování třeba. „Padaly na to často dotazy, proto se to minulý rok projektovalo. Hotová je už první etapa, která je ale nejvzdálenější od sídliště,“ připomněl.

Radní nyní odsouhlasili výběrové řízení na dodavatele navazujících parkovacích ploch, konkrétně jde o 39 stání. „Jde o druhou etapu, která vyroste blíže k obytným domům. Jedná se o prostory vedle pneuservisu a soukromých zubních klinik naproti garážím až k úseku zatáčky, kde se již parkuje,“ upřesnil. Předpokládaná cena je šest milionů bez DPH. „Rádi bychom, aby parkoviště bylo hotové ještě letos,“ uvedl Pavlík.

Parkoviště. (Ilustrační foto)
Náchodské sídliště v Táboře by mohlo získat až 170 nových parkovacích míst

Mluvčí města Luboš Dvořák doplnil, že realizaci předcházelo v místě také kácení dřevin. „Jednalo se o různé keře a stromy, které po dokončení investice vzápětí nahradíme novou výsadbou,“ dodal.

Mohla by pomoc kamera

V lokalitě loni na podzim došlo ke krádeži všech čtyř kol na Škodě Fabii, majiteli tak vznikla škoda 20 tisíc korun, před nedávnem koloval sociálními sítěmi další příspěvek o pokusu odcizení kompletní pneuvýbavy na osobním automobilu. Deník se proto ptal, zda radní počítají do budoucna s nějakými preventivními opatřeními, například umístěním fotopastí či kamery.

Reagoval místostarosta Radoslav Kacerovský s tím, že fotopasti v této situaci nejsou vhodným nástrojem. „Ty se hodí spíše k odhalení zakladatelů černých skládek. Aby měly smysl musí totiž mířit na zúžené místo. V tomto případě jimi nelze pokrýt celé parkoviště,“ vysvětlil.

Ilustrační foto
Octavia zůstala stát na parkovišti v Táboře bez kol. Škoda je přes dvacet tisíc

Otázkou je prý ale využití kamery, která by mohla zabírat celé území. „Kamerové systémy mohou snímat celé parkoviště jako celek. Neznám přesná čísla od policie, jak je to s uvedenou kriminalitou. Ale víme o tom, že krádeže tohoto typu tu jsou evidovány a nejsou ojedinělé,“ dodal Kacerovský. „Otázka kamery v této lokalitě je určitě námět do dalšího jednání,“ uzavřel starosta Štěpán Pavlík.

Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Tábor již dříve přistoupil k rozšíření kamerového systému kvůli kriminalitě mládeže, nové kamerové body vznikly například v Husově parku u nádraží, u Černých mostů, na Pražském sídlišti u obchodu Lidl, na Sídlišti nad Lužnicí u restaurace U Soudku a v dalších problémových lokalitách.