Plány samosprávy přiblížil starosta Štěpán Pavlík, ačkoliv vše bylo komplikované a čekalo se na přijetí změn tzv. konsolidačního balíčku, už mohli některá opatření připravit. „Řídili jsme se předvídatelnými pravidly a predikcemi ministerstva financí, které je nutné znát pro náš odbor financí,“ vysvětlil. „Návrh je možné později ještě dopracovat dle podoby státního rozpočtu a zmiňovaného konsolidačního balíčku,“ uvedl starosta s tím, že jde o otázku nejbližších týdnů.

Finálový rozpočet by podle jeho slov mohl být hotov v polovině listopadu. Schvalování zastupitelstva by se pak uskutečnilo na jednání v pondělí 18. prosince. Návrh koncipovali jako mírně schodkový. „Příjmy lehce přesahují jednu miliardu korun, běžné výdaje jsou necelých 900 milionů, ale kvůli stavbě parkovacího domu na sídlišti Nad Lužnicí, kde zapojujeme fond rezerv a rozvoje, tak nám vzniká asi 112 milionový schodek,“ vyčíslil Štěpán Pavlík.

Fotbalový stadion v Kvapilově ulici v Táboře.
Fotbalový stadion na Kvapilce může získat kamery i osvětlení za 31 milionů

Navyšují se i limity provozního rozpočtu, na což musela samospráva reagovat. Na investice limit v roce 2024 stanovili ve výši 94 milionů. „Na konkrétní akce máme však schovaných několik desítek milionů ve zmiňovaném fondu rezerv a rozvoje. Stěžejní akcí je dlouho očekávaná stavba parkovacího domu na sídlišti Nad Lužnicí. Jde o nejdražší investice roku, kde se počítá se čtyřmi patry a kapacitou asi 250 parkovacích míst, vjezdem ze Světlogorské a výjezdem do Vídeňské,“ osvětlil s tím, že má vyjít na maximálně 100 milionů a investorem budou Technické služby města Tábora.

Podle starosty už došlo k vypořádání námitek na stavbu a nic nebrání vydání stavebního povolení. „Do konce roku chceme stihnout prováděcí dokumentaci. Následně začít soutěžit zhotovitele. Půjde o velké veřejné otevřené výběrové řízení, takže to bude časově i administrativně náročnější,“ míní Pavlík. Zahájení stavby se počítá na jaře až po únorovém Mistrovství světa v cyklokrosu, které se koná v lokalitě. „Reálný je začátek dubna,“ odhaduje.

Ilustrační foto. Plavecký stadion v Táboře.
Táborský plavecký stadion se chystá na další rekonstrukci. Dočká se velký bazén

Druhé velmi důležitou investicí je oprava Městské knihovny Tábor v Jiráskově ulici. „Obdrželi jsme dotaci asi 38 milionů, a ještě něco přes dvacet milionů město přispěje ze svého rozpočtu. Tam chceme zahajovat taktéž na jaře,“ zmínil dále starosta.

Mezi menší plánované stavby patří cyklostezka do Záluží (cca 12 milionů dotace, 5 milionů město), chystají se projektové přípravy za dva miliony týkající se bývalé 8. Základní školy ve Světlogorské ulici, kde se bude v dohledné době vyhlašovat architektonická soutěž. Další investice ve výši 15 milionů půjde do Tělovýchovných zařízení města Tábora, kdy jde o dílčí úpravy sportovního vybavení, opravu bazénu a bazénové vany a také dovybavení fotbalového stadionu na Kvapilce osvětlením a kamerovým systéme. 

Další plánované investiční výdaje z rozpočtu města pro rok 2024:

26 milionů vodovod do místní části Hlinice (stavba již zahájena letos), v říjnu 2024 má být hotovo

20 milionů rekonstrukce bytového domu v ulici ČSA

6 milionů regenerace a revitalizace náměstí Přátelství I. etapa – socha Lužnice, parkové úpravy, 13 nových parkovacích míst (celkem město čekají tři etapy)

18,6 milionu oprava ulic Třebízského a Pod Nemocnicí I. etapa (pokračovat se bude v roce 2025)

6,5 milionu přístavba hasičské zbrojnice v ulici Bydlinského

52 milionů jevištní technologie a nový zásobovací vchod Divadlo Oskara Nedbala – 26 milionů kraj a 26 město Tábor

3,7 milionu parkování Náchodské sídliště II. etapa (první dokončena letos)

3,5 milionu špýchar Měšice