Marek Lexa dává přednost svobodnější jízdě krajinou. Do pedálů nastupuje v centru a snaží se vyvarovat davům lidí. Často startuje směrem na Mladou Vožici. Cyklostezce na Blanickém Předměstí v Budovcově ulici se vyhýbá. „Nemá moc velký význam. Trasa vede po chodníku a několikrát ji protínají přechody,“ popisuje s podivem Lexa.

Tento úsek je skutečně nešťastný a nekonstruktivně pojatý. Ví to i městem jmenovaný cyklokoordinátor Karel Hotový. „Místu by slušel vyhrazený pruh pro cyklisty přímo na komunikaci, která mohla být širší. Bohužel jsem to předtím nemohl ovlivnit,“ reaguje Hotový.

Stav je prozatím nevratný. Protože na cyklostezku dostalo město v minulosti dotaci, ve schválené podobě ji musí pět let udržet.

Už veseleji přijímá Marek Lexa vyhlídky na plánované trasy. Zvlášť ho zajímá spojení výletního místa Harrachovka s Planou nad Lužnicí. Letos zjara je zrovna čerstvě opravená cesta mezi Pracovem a Planou. Na pohodlnou projížďku podél celého břehu Lužnice si ale cyklista ještě počká. Bezstarostnosti totiž brání Lužnická ulice se silným provozem nákladních aut. „To se vyřeší příští rok při stavbě protipovodňových opatření. Za zdí totiž povede cyklostezka, takže tento kus by měl být ke spokojenosti ošetřený,“ vysvětluje Hotový.

Oblíbenou zkratkou je u cyklistů silnice v údolí Lužnice mezi areálem Komora a restaurací Brusírna. Konkrétně od psího útulku ke škole je to v noci slušně řečeno o ústa. Situaci má ještě letos napravit kvalitní osvětlení.

Dostatečného komfortu se dočkají i ti, kteří se opírají do pedálů mezi autosalonem a podchodem k Lidlu, blízko kruhového objezdu u Tesca. „Doufejme, že povrch dokážeme letos opravit, aby se tam nemuselo jezdit po hlíně,“ přeje si Hotový.

Zásadní změna se dotkne provozu na hrázi přes Jordán. Cyklisté budou jezdit i po straně blíže k nádrži, kde se nyní nesmí jezdit. „Jen je zapotřebí rozšířit prostor u konce hráze, kde se vyjíždí ke stadionu Míru, aby místo odpovídalo normám,“ upřesňuje Hotový.

Jordánská hráz se stane stěžejní částí cyklostezky, vedoucí od konečné městské hromadné dopravy na Pražském Sídlišti a Vožickou ulicí. Pod gymnáziem se trasa uhne do Tomkovy ulice, ve které se otočí jednosměrný provoz aut. Jízdu na náměstí před zemědělskou školou ulehčí můstek. Dál se cyklista vydá až k zmiňovanému Blanickému Předměstí.

Hotový také avizuje dokončení cyklostezky v Tismenickém údolí kolem Housova mlýna až k Lužnici.

„Chceme začít po táborských slavnostech a práce ukončit ještě na podzim. Maximálně příští rok na jaře,“ předpokládá koordinátor.
Konkrétní obrysy má i cyklostezka na Větrovech a z Měšic ke Knížecímu rybníku v Zárybničné Lhotě.

Karel Hotový si zároveň přeje, aby se obyvatelé Tábora více zapojovali do diskuse o cyklotrasách na webu města.