Podle tajemníka táborské radnice Lubomíra Šrámka zástupci města s vyhlášením výběrového řízení záměrně vyčkávali, a to z jednoho prostého důvodu. „Věděli jsme, že elektromobilita jde gigantickými kroky dopředu a technologie se velmi rychle mění, takže jsme počkali do září. Díky tomu si můžeme dovolit vypsat výběrové řízení na elektromobil, který má trošku jiné parametry, než by měl třeba před půl rokem,“ vysvětlil Lubomír Šrámek.

Jedním z takových kritérií je minimální dojezdová vzdálenost na jedno nabití, která je v podmínkách řízení stanovená na 400 kilometrů. Toto kritérium v současné době splňují minimálně čtyři elektromobily na trhu. Tajemník také připomněl, že se ve Frankfurtu od čtvrtka 12. do neděle 22. září konal automobilový veletrh. „Třeba i díky tomu uspějeme a získáme technologicky vyspělejší vozidlo,“ myslí si.

Cena elektromobilu je stále vyšší než cena vozidla na klasický pohon. Ministerstvo životního prostředí podporuje elektromobilitu prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR a přispívá na nákup elektromobilu až 250 tisíci korunami. „Už jsme o dotaci požádali. Jakmile vybereme dodavatele, tak ji uplatníme,“ upřesnil Lubomír Šrámek. „Při využití dotace by vozidlo mohlo být v poměrně solidní pořizovací hodnotě,“ dodal s tím, že provozní náklady jsou oproti automobilu na klasický pohon minimální.

Město Tábor mělo elektromobil zatím jen zapůjčený na zkoušku. Městská policie přitom už využívá dva elektroskútry a také má schválený nákup elektromobilu.

DOBÍJECÍ STANICE

Město nezapomíná ani na budování dobíjecích stanic pro vozy na elektřinu. V Tabačce vzniknou rovnou dvě středně rychlé dobíjecí stanice. V plánu je také zřízení dobíjecích stanic na Žižkově náměstí. „Je tu ale složitější situace s památkáři i s vybudováním dostatečně výkonné přípojky,“ dodal Lubomír Šrámek.

Koordinátor komunikace s veřejností a medii Luboš Dvořák připomněl, že dobíjecí stanice se už nyní nachází v parkovacím domě pod Střelnicí a v areálu Střední průmyslové školy strojní a stavební v Táboře. „Další dobíjecí stanice by měla vzniknout ve spolupráci s E.ONem v oblasti u Kauflandu,“ doplnil Luboš Dvořák.

Majitelé elektromobilů své vozy brzy dobijí zřejmě také u restaurace McDonald's v Táboře.